Проектът “Правата на децата и съда” се финансира от Европейската комисия и включва партньори от шест държави. Четири от тях – Унгария, Хърватска, Румъния и България, ще работят конкретно по неговите цели, а Италия и Великобритания ще споделят добри практики поради вече натрупания опит в областта на младежкото правосъдие.
Този юридически ориентиран проект цели изготвянето на виртуална игра, която да обучава младежите и да им дава знания за това как работи съдебната система и какви са юридическите процедури, които засягат децата в конфликт със закона.
В рамките на проекта, по който Национална мрежа за децата е партньор, ние работим с 2 училища: 26 СОУ “Йордан Йовков“, София и СОУ „Нешо Бончев“, Панагюрище. Обхванат е по 1 клас с ученици от 8 клас, а продължителността на работата с децата е една година.
Основен фокус в изпълнението на проекта ще бъде запознаването на младежите, участващи в проекта, с конкретните права и рамки по темата за детското правосъдие в България, както и тяхното пълноценно включване чрез вслушване в мнението им и идеите, които те ще дадат и след това ще бъдат приложени на практика при изготвянето на играта. Така след година и половина младежите ще могат да видят собствения си принос и идеи във вече готовата игра.
Крайният продукт – игра, свързана с правосъдието – ще бъде завършен до края на септември 2017 година и ще достигне до многобройна аудитория от деца и младежи, както и от експерти, заинтересовани от темата. Играта, плод на партньорските усилия на участниците от 6-те държави, ще бъде представен официално в Брюксел.
Дейностите, които ще бъдат изпълнявани в рамките на проекта:
- Ежемесечни срещи с професионалисти по Детско и младежко участие от Национална мрежа за децата, които ще запознават учениците с техните права по интерактивен и интересен начин, ще им разказват за системата на правосъдие у нас и какво се случва с децата в България, които са били в контакт със закона.
- Предвидено е организирането на Уъркшоп на национално ниво, в който ще вземат участие професионалисти и младежите от двете училища. Това ще даде възможност на младежите да се почувстват овластени да изказват своето мнение, да бъдат слушани и техните виждания да бъдат взети предвид от експерти от различни области.
- В рамката на проекта ще бъдат провеждани регионални виртуални срещи, които ще дадат възможност на децата, участващи в проекта, да се запознаят със свои връстници от другите европейски страни, да обменят мнения, виждания и идеи. Така младите хора ще общуват с други ученици, споделящи техните интереси и ще осъзнаят важността и приноса си към проекта. Срещите чрез виртуалното пространство са още една възможност за младите хора да упражнят и приложат на практика знанията си по английски език, да създадат приятелства и контакти в други държави.
- Осъществяване на срещи между двата избрани класа от двете училища, така че учениците, участници в проекта от българска страна, да се срещнат на живо, да се опознаят и да споделят своите виждания и мнения в забавна атмосфера и по интерактивен начин.