Skip links

Представяне и основни документи

От 2020 г. Национална мрежа за децата развива своята Мрежа за правна помощ, в която доброволстват юристи, правозащитници и граждански активисти от цяла България. Мрежата за правна помощ ежедневно подкрепя всички застъпнически каузи на НМД чрез: становища по законопроекти; изследователска работа, анализ на законодателство и съдебна практика; участие в работни групи и експертни общности; провеждане на обучения; координиране на проекти и инициативи, свързани с човешки права и върховенство на правото; провеждане на уникалния правно-дискусионен форум LexTalks; процесуално представителство по т.нар. стратегически дела, целящи изменение на съдебна практика, законодателство и политики. Освен това, благодарение на подкрепата на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ по проект „Мрежа за правна помощ – подкрепа за организации и граждани“, МПП предлага безплатно правно съдействие към НПО и граждани по случаи, касаещи детски права. Ако имате запитване, свързано с правата и най-добрите интереси на дете, неговите правни възможности в различни процедури и производства и др., или сигнал за дете в риск – моля, не се колебайте да пишете до координатора на Мрежата за правна помощ на: [email protected], с копие до [email protected].

Целите, които Мрежата за правна помощ има, са:

1) подобряване защитата на правата на децата;
2) застъпничество относно подобряването на правната рамка, която защитава детските права;
3) повишаване правната култура в сферата на детските права.

Експертна стойност:

Целта на мрежата е да оказва влияние върху достъпа на децата до правосъдие във всички населени места в страната. Мрежата ще им помогне да обменят опита си и да си помагат един на друг как по-добре да представляват децата пред държавните власти. Нещо повече, тя ще позволи и обмен между самите професионалисти: например,за адвокатите от малките населени места е полезно да чуят добри практики от работата на тези в големите; за семейноправните адвокати е полезно да чуят добри практики от работата на накзателноправните.

Психологическа стойност:

Мрежата за правна помощ ще даде възможност за събиране на колеги, специализиращи в една и съща област, обсъждане на близки проблеми в работата и да споделяне на успехите, като дава вдъхновение и мотивация. Участието в общност на адвокати, които защитават права на деца всеки ден допринася и за подкрепата на самите професионалисти, които се сблъскват с тежки случаи на деца и неефективност на правосъдната система.
Набирателна стойност: мрежата ще улеснява насочване на клиентите към подходящ адвокат. Контактите между членовете увеличават обема на работата, чрез взаимно насочване и препоръчване.

Обучителна стойност:

Адвокатите-членове на мрежата получават актуална информация за най-новите нормативни документи и съдебна практика, свързани с правата на децата. Мрежата ще има роля на обучителен форум за адвокати в тази сфера.

Мрежата за правна помощ се заражда като идея в края на 2019 година, като вече активно функционира. Юристите в нея предоставят консултации по конкретни случаи на деца, съгласуват становища във връзка със законодателни предложения, касаещи децата в България, изготвят проучвания и споделят опит и информация. Радваме се да съобщим и че мрежата работи по първото си стратегическо дело. Отскоро мрежата е отворена за юристи с интерес и опит в темата по правата на децата и приема кандидатури за членове, така че ще се радваме, ако решите да се включите в инициативата ни!

Структурата на Мрежата за правна помощ се състои от:

Консултативен съвет на мрежата за правна помощ, в който участват ключови адвокати и юристи в областта на детските и човешките права и развитието на гражданските организации, Координатор на Мрежата за правна помощ и Консултант на мрежата за правна помощ.

Вярваме, че създаване и укрепване на Мрежата за правна помощ към НМД, която се състои от юристи с компетентност и интерес в сферата на правата на детето, ще развие застъпническите политики в полза на правата на децата в България.

Членство 

За членове на Мрежата могат да бъдат приемани единствено адвокати и юристи, притежаващи минимум 3 години професионален опит в сферата на защитата на детските права и детското правосъдие.
Членството в Мрежата е доброволно, като кандидатите следва да отговарят на следните критерии:

  • доказана компетентност и минимум 3-годишен опит като адвокат или юрисконсулт по вътрешни или
  • международни дела в предоставяне на правна помощ на деца;
  • отлична професионална репутация, добро име и безупречна репутация в обществото;
  • наличието на минимум 3 (три) препоръки от независими експерти, работещи в сферата на защитата на детските права.

Кандидатът подава Формуляр за членство по образец до Консултативния съвет на Мрежата за правна помощ към НМД, в който декларира, че е запознат и приема разпоредбите на настоящия Правилник и посочва относимите за членството си обстоятелства, обосноваващи съответствие с горепосочените критерии.

Кандидатите се приемат от Консултативния съвет с решение на Консултативния съвет в едномесечен срок от получаване на формуляра и провеждане на последващо интервю с кандидата.
Консултативният съвет може да приеме за почетни членове на Мрежата специалисти с утвърдено име в сферата на правната защита и застъпничество на детските права, които симпатизират на целите на Сдружението.

ДОКУМЕНТИ 

Кодекс на професионалното поведение на детския адвокат

ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА МРЕЖАТА ЗА ПРАВНА ПОМОЩ КЪМ НАЦИОНАЛНА МРЕЖА ЗА ДЕЦАТА

Формуляр за членство

Заявление за иницииране на стратегическо дело

Стратегическо водене на дела – Някои основни положения, които следва да се вземат предвид

 

ПУБЛИКАЦИИ

Криптобосс