Skip links

Дигитални деца

 

Проектът „Дигитални деца“ е посветен на разнообразните предизвикателства, пред които са изправени децата в дигиталния свят не само в България, но и в цяла Европа. Той се ангажира твърдо с повишаването на онлайн безопасността на децата, като активно подкрепя дейностите на българския Център за безопасен интернет (НЦБИ), включително продължаващото функциониране на двете ключови услуги в България: Консултативна линия за онлайн сигурност на децата (Helpline) и Горещата линия за подаване на сигнали за онлайн престъпления срещу деца (Hotline).

Цифровата среда поставя различни предизвикателства пред децата, като кибертормоз, онлайн експлоатация, излагане на неподходящо съдържание и фалшиви новини, както и потенциална злоупотреба с лични данни. Тези проблеми се усложняват от различията в цифровата и медийната грамотност, ограниченото обучение по онлайн безопасност в училище и липсата на осведоменост относно докладването на онлайн злоупотреби, особено сред уязвимите деца.

Проектът „Дигитални деца“ се фокусира върху повишаване на осведомеността на децата и младежите, особено на най-уязвимите, като им осигурява обучения и семинари, насочени към дигитално-медийната грамотност на децата, кампании, водени от младежите, обучения за учители и родители. Всички дейности имат за цел да достигнат до значителен брой деца, особено от уязвими групи с ограничен достъп до образование в областта на безопасността на цифровото пространство.

Проектът разширява обхвата си отвъд непосредственото повишаване на осведомеността, като стратегически допринася за дългосрочните цели на политиката за онлайн безопасност на ЕС. Той е в съответствие с ангажимента на ЕС за защита на децата в цифровата ера чрез специално разработени инициативи за застъпничество, целящи подобряване на правната и политическата рамка, по-строго прилагане на мерките за онлайн безопасност и развиване на силен политически ангажимент за борба с материалите, съдържащи сексуална злоупотреба с деца, и други онлайн престъпления срещу деца. Дейностите по застъпничество включват разработване на стратегически документи, кръгла маса и дискусии на високо равнище с ключови парламентаристи, политици и високопоставени представители на държавни институции, както и национална застъпническа кампания с широко медийно и обществено отразяване.

 

ПУБЛИКАЦИИ

В два поредни дни, 12-13 септември, в София се проведе 11-та Конференция по глобално образование на Българска платформа за международно развитие. Тази година конференцията беше под надслов „Изграждане на устойчиви […]