Броят на децата, потърсили убежище в Европа, е нараснал почти двойно спрямо миналата година – симптом, че подрастващите, които бягат от конфликти и преследване, се увеличават, съобщи британският комитет на УНИЦЕФ, цитиран от “Ройтерс”.
190 000 деца са потърсили убежище на Стария континент за периода януари-септември тази година при 98 000 за същия период през 2014 г., сочат данни на Евростат, събрани от УНИЦЕФ.
Общият брой на хората, потърсили убежище в Европа за първите девет месеца на 2015 г., е 715 000 при 378 000 за миналата година. До септември 10 000 деца са пристигнали в Италия и Малта, без да бъдат придружени от възрастен.
“От всички бежанци и имигранти децата, които пътуват сами, са най-уязвими към злоупотреби и експлоатация”, припомня организацията.
Много от подрастващите, които са потърсили убежище в Европа, идват от Сирия или съседни страни, където случаите на детски труд и ранни бракове се увеличиха чувствително след избухването на гражданската война.
В Сирия 1 от всеки 5 деца трябва да пресича конфликтни точки, за да стигне до училище, информира УНИЦЕФ.
Данните за Европа са само върхът на айсберга. През 2014 г. децата са съставлявали малко над половината от всички бежанци по света – най-високият процент от повече от десетилетие насам.
Едно на всеки десет или общо 230 милиона деца в света растат в конфликтна зона.
По време на кризата с ебола предпазните мерки за овладяване на епидемията са направили децата още по-уязвими към злоупотреби, допълва още агенцията. Така например временното затваряне на училища са увеличили случаите на домашно насилие, принудителни бракове и детски труд.
“Децата биват убивани, докато учат в класната стая, възстановяват се в болница или спят в леглата си. Много от тях, останали сираци, биват принуждавани да станат войници, стават жертви на отвличания, изнасилвания и др.”, заяви зам.-изпълнителният директор на УНИЦЕФ за Великобритания Лили Капрани.
“Да предпазим децата от насилие е животоспасяващо, макар и да не стои като приоритет пред държавите така, както осигуряването на вода, подслон и медицински грижи”, допълва Капрани.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com