„БПА категорично заявява, че построяването на така мечтаната национална детска болница от частен инвеститор е неприемливо! Това трябва да бъде държавна отговорност и приоритет. Смятаме, че задължение на държавата е да осигури възможно най-високия достижим стандарт на здравни грижи за деца и никое дете да не бъде лишено от достъп до тях. Ако има истински родолюбиви частни инвеститори, са добре дошли да подкрепят държавата в тази инициатива“. Това заявяват в свое становище от Българската педиатрична асоциация (БПА).
Повод за позицията им е фактът, че частният инвеститор „Търговска лига“ е внесъл в МЗ документи за одобрение на проект за многопрофилна детска болница, с аргумента, че на територията на страната няма национална педиатрия.
От БПА отбелязват, че субсидирането само по линия на НЗОК, особено при наличието на лимити, ограничава качеството и обема на педиатричната помощ в лечебните заведения. „Това е причината многократно да сме предлагали бъдещата Национална детска болница да има специален статут на финансиране, което може да бъде осъществено само и единствено от държавата“, посочват от там.
В становището, подписано от председателя на Асоциацията проф. Литвиненко, се задават и няколко въпроса:
„Първо, може ли една частна болница да бъде национална и да гарантира в дългосрочен план равен достъп на всички български деца?
И още:
Може ли една частна болница да провежда държавна политика, в който и да е сектор на здравеопазването и да иззема функциите на държавата?
Как една новоизградена частна болница ще бъде акредитирана като университетска и ще гарантира качествено медицинско обслужване и обучение?
Има ли някъде по света национална детска болница, която да е изцяло частна?
Дава ли си някой сметка колко са тесните специалисти, обслужващи детската възраст в нашата страна, и колко са необходими за изпълнение на конкретните клинични пътеки? Подготовката на такива кадри, включително и усвояването на високоспециализираните дейности, изисква много години… За недостатъчния брой специалисти по медицински грижи няма и да коментираме“, казват от Педиатричната асоциация и питат дали всичко това означава, че държавата и МЗ абдикират от приоритета „Майчино и детско здравеопазване“.
Пълния текст на становището можете да видите тук.
Източник: zdrave.net
Снимка: pixabay.com