Ден след учителския събор, на който просветният министър Меглена Кунева обяви, че се работи за увеличение с 10 на сто на заплатите на преподавателите, тъй като с финансовия министър Владислав Горанов са се разбрали образованието да бъде приоритетът в следващия държавен бюджет, премиерът Бойко Борисов каза, че научава от медиите за това. На въпрос на журналисти за увеличението на заплатите, той отговори: “Аз от вас научавам. Меглена Кунева може би има резерви в министерството и ще го направи, с мен и с финансовия министър не е говорено по тая тема.”
Новината за увеличението на заплатите бе гвоздеят в програмата на Учтелския събор, на който Министерство на образованието събра около 12 хил. учители от цялата страна в столичната зала “Арена Армеец”. Грандиознто събитие бе прието със смесени чувства от гилдията. Част от учителите и гостите го определелиха по-скоро като добре режисиран шоу спектакъл, отколкото като среща, на която са се обсъдили важни за съсловието решения. Сериозните въпроси около училищната реформа, които се очакваше да бъдат разяснявани на преподавателите и обществото, бяха слабо застъпени, за сметка на забавната част от програмата, включваща артистите Мария Игнатова и Димитър Рачков и “Легендите”, които повдигаха духа на гилдията. “Кулминацията” на събитието бе съобщението на министър Меглена Кунева за увеличение на учителските заплати с 10% от януари 2017 г., записано в новия колективен трудов договор. Новината обаче беше в условно наклонение – дори в договора се очакваше да бъде записано, че МОН и синдикатите “заедно ще се борят” за 10%.
“Не вярваме в реформа без пари”, заяви министър Кунева в своята реч пред Събора и се облегна на думите на финансовия министър отпреди ден, че образованието ще е приоритет в следващия бюджет. Кунева представи ангажиментите, поети с новия колективен трудов договор в системата, който трябваше да се подпише по-късно след събора – учителските заплати да скочат с 10% от началото на 2017 г., като по този начин стартовото възнаграждение за млад учител да се повиши от 600 на 660 лв., средната учителска заплата да бъде поддържана над средната за страната и да се повишава изпреварващо минималната заплата както за учителите, така и за възпитателите в детските градини. Сред бонусите в новия договор са увеличението от 25 на 30 лв. на заплащането на часа на класа, както и реверансът към пенсиониращите се учители – от 1 януари догодина те ще вземат не по 10 работни заплати, както предвижда влизащият в сила на 1 август т.г. нов училищен закон, а по 10.5 заплати.
Зам.-министър Диян Стаматов представи съвсем накратко новите държавнообразователни стандарти. Той опита да тушира притесненията около новия национален инспекторат и увери, че новият орган няма да санкционира, а ще дава указания и препоръки. Обясненията за най-сериозната и болезнена част от реформата – масовото преобразуване на училища от основни (сега до 8-и клас) в обединени (от 1-ви до 10-и клас) или в такива до 7-и клас, пък директно бяха пропуснати.
Самите преподаватели останаха по-скоро публика на шоуто. Само осем подбрани учители, повечето от които носители на различни отличия, произнесоха кратки слова от сцената. Един от участниците, който говори пред форума бе Лена Парова – директор на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в гр. Ветрен. Тя коментира, че най-важното е разделянето на лидерските отговорности – не само да се насърчават учителите, но родителите и обществеността да се чувстват отговорни за успеха на училището. Необходимо е да се научим да си сътрудничим на всяко ниво – да обсъждаме, да анализираме и да действаме заедно, защото само общите действия водят до резултат. Никой няма да ни помогне, ако не го направим всички ние, каза още Парова. “Новият закон буди известен страх и недоверие у мен, защото не е проверен във времето. Това чувство се бори с ентусиазма на пътешественика, който тръгва по нов път, но е и голямо предизвикателство – да намерим по-прогресивен път на развитие на образованието чрез иновации и гъвкавост в учебния процес. Това каза Димитрина Докимова – учител по география и икономика в МГ „Д-р Петър Берон“ в гр. Варна.
Съборът бе открит от президента Росен Плевнелиев, който обяви учителите за най-важната професионална общност у нас, предопределяща бъдещето на страната ни. “Пред вас политиците трябва да застанат мирно, да ви погледнат в очите и да ви чуят”, обърна се той към стотиците преподаватели, някои от които пътували цяла нощ, за да присъстват на събитието. “Този събор е, за да се съберем, да съберем цялата тази енергия и да бием звънеца, че учителите са гръбнакът на реформата и те са тези, които държат в ръцете бъдещето ни”, допълни и министър Кунева.
Снимка: БГНЕС