Трябва ли технологичните компани, онлайн дигиталните платформи и социалните мрежи да продължават да въвеждат криптиране от край до край на своите платформи, за да пазят поверителността на потребителите си
или
трябва да бъдат задължени да прилагат инструменти, които разкриват данни за ползвателите в името на безопасността на децата в онлайн среда?
Изборът звучи невъзможен, но истината е, че действащите в момента GDPR политики и поверителност на данните и поведението ни в интернет предоставя широко поле за непроследимо и безнаказано разпространение на съдържание със сексуално насилие над деца (CSAM), както и груминг (grooming) поведение. Заради регулациите по защита на данните злопутребите с деца в онлайн среда остават невъзможни за проследяване, разкриване, доказване и подлаганe на съответните наказателни мерки.
Темата набира изключителна важност в Европа. На 19-ти септември млади хора, организации за правата на детето и други защитници от целия ЕС организираха шествие пред сградата на Европейския парламент в Брюксел, за да поискат от лидерите на ЕС да „изчистят интернет“ от сексуални насилници и да защитят деца в онлайн среда. Инициативата имаше за цел да засвидетелства силна подкрепа за предложения регламент на ЕС за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца. Под лозунга „Безопасността на децата включена“ (Child Safety ON), активистите призоваха лидерите на ЕС да използват политическата си власт, за да приемат съответните закони. Предложението касае най-вече т.нар. “криптиране от край до край” на данните (end-to-end encryption – E2EE) и включва:
- Въвеждане на задължението доставчиците да откриват, докладват, блокират и премахват от своите услуги материалите, съдържащи сексуално насилие над деца, за да се постигне по-успешно разкриване, разследване и наказателно преследване на престъпления съгласно Директивата за сексуалното насилие над деца. Предложението допълва новата “Европейска стратегия за по-добър интернет за децата”, насочена към създаване на безопасен цифров опит за децата и насърчаване на цифровите умения.
- Създаване на Европейски център за предотвратяване и противодействие на сексуалното насилие над деца („Център на ЕС“), който да работи в тясно сътрудничество с Европол. В него ще се получават и проверяват докладите от доставчиците, за да се избегне докладването на очевидно фалшиви положителни резултати, и оттам ще се отправят към Европол, както и към националните правоприлагащи органи.
Засилените акции в Брюксел и Европа по застъпничество за горните законодателни промени идват след като нови данни на Евробарометър показаха, че европейците широко и силно подкрепят стремежа за защита на децата онлайн, но не виждат ясни инструменти за това:
- 92% са съгласни, че децата са все по-застрашени онлайн.
- 82% са съгласни, че инструменти като родителския контрол не са достатъчни, за да предпазят децата онлайн.
В цяла Европа над 100 млади хора, преживели онлайн насилие, а също и знаменитости, учени и експерти по безопасност на децата са подписали отворено писмо, призоваващо законодателите на ЕС да приемат предложението на Европейската комисия за онлайн нзащита на децата. Сред забележителните, подписали отворено писмо, са шведският супермодел Елза Хоск, бившият холандски футболист Денис Бергкамп, ирландският актьор Джеси Бъкли и френската филмова звезда Лудивин Сагние.
Близо 500 000 граждани на Европа са подписали петицията на движението Child Safety ON, зад което застават над 40 организации за правата на децата, в това число Международната телефонна линия за деца 116 111 (Child Helpline International), Международния център за изчезнали и експлоатирани деца, Движение BRAVЕ, както и Еcapat и EuroChild, на които Национална мрежа за децата е член. Петицията изисква спешното приемане на исканите промени, като се позовава на редица тревожни данни.
В скорошно проучване, проведено от организации-членки на ECPAT International в целия ЕС, е установено, че има широка обществена подкрепа за Европейския съюз за въвеждане на по-дългосрочно законодателство, което ще предпази децата онлайн. Тъй като технологичните компании продължават да използват криптиране от край до край на своите платформи за поверителността на потребителите, от решаващо значение е те да бъдат задължени да прилагат необходимите инструменти и функции за безопасност на децата:
- 73% от възрастните вярват, че децата не могат да влязат в интернет, без да бъдат потърсени от възрастни, които искат да им навредят.
- 76% от възрастните са посочили готовност да компрометират част от личната си поверителност онлайн, за да позволят автоматизирани технологични инструменти за сканиране и откриване на изображения на сексуално насилие над деца и откриване на други форми на сексуална експлоатация на деца.
- Повечето са съгласни, че регулирането на онлайн пространството в най-добрия интерес на децата е от съществено значение за гарантиране на тяхната безопасност онлайн.
Затова от ЕСРАТ смятат, че е крайно време защитата на децата от сексуално насилие да залегне в основата на цифровите политики на ЕС. Всички близо 40 организации, членуващи в ECPAT, в това число и Национална мрежа за децата, подкерпят предложеното законодателство, което да изисква от доставчиците на онлайн услуги да предотвратяват, откриват, докладват и премахват сексуалното малтретиране на деца онлайн. Подкрепят и създаването на Център на ЕС за предотвратяване и противодействие на сексуалното малтретиране на деца, вв вкойто специалисти по правата на детето, технически експерти, оцелели и правоприлагащи органи да работят заедно за справяне с този вид престъпност.
Ето още данни от документ на Европейския парламент.
Децата все повече използват интернет, имат все по-лесен и неограничен достъп до интернет и мобилни устройтва. Глобално, всяко трето дете е интернет потребител, а всеки трети интерент потребител е на възраст под 18 години, като по-малките потребители нямат проблем да заобиколят изискванията на платформи и социални мрежи за минимална възраст за създаване на профил. През 2022 г. са регистрирани над 32 милиона доклада за предполагаемо сексуално насилие онлайн над дете – рекорден брой и с 47% повече, отколкото пред 2022 г. Болшинството от докладите са за разпространение на снимки, видеа и друго съдържание със сексуално малтретиране на деца, както и таива за груминг – комуникация с цел сприятеляване и последващи сексуални действия.
По-малко от 2% от докладите споменават деца на възраст над 13 години, докато 98% са за деца под тази възраст. Редовна практика е и изнудването и тормоза на деца, че съдържание с тях ще бъде разкрито пред техни приятели и членове на семейсвото. Очаква се тази тенденция да се влоши с все по-широкото използване на AI като ChatGPT, които позволяват самостоятелно генериране на съдържание. За целта редица компании вече използват различни видове технологии и изкуствен интелект за откриване на CSAM и онлайн сексуален контакт с деца; примерите включват Roblox, Twitch, Yubo и Meta, но мерките изглеждат недостатъчни.
Може да подкрепите движението #ChildSafetyON! като последвате каузите им в онлайн пространството и като подпишете петицията за приемане на законодателните промени от Европейския парламент .
Изображение: https://ecpat.org/