1. Откъде дойде идеята да създадете организацията и кои са основателите?
Идеята за създаване на организацията е на трима ентусиасти от град Ракитово, кв. Запад – Янко Кривонозов, Петър Крумов и Стоян Генчев. За съжаление двамата не са между живите. Идеята ни беше да покажем на мнозинството, че циганите не са второ качество хора. Да помогнем на моя етнос да осъзнае, че живеейки в една държава, трябва да се спазват правилата в нея. Освен права има и задължения. Също така да осъзнаем, че всеки един човек има ценностна система и на върха трябва да стои образованието. Ако искаме да се котираме на трудовия пазар, трябва да имаме знания и умения като всички останали.
2. Разкажете ни за най – големия си успех?
Фондация „Бъдеще“ има повод да се гордее с много успехи и постижения:
- През 2000 г, за първи път в Източна Европа и България, беше изграден „Здравен локален център“ и въведени първите здравни медиатори.
- Не може да не отбележим факта, че е една от шестте организации в България, които успяха да въведат в националния класификатор на професиите професията „Помощник на учителя“.
- Разработване и реализиране на проект „Различни заедно“ към ОП „Развитие на човешките ресурси“ , отличен с грамота за „Най – добре разработен проект в сферата на образованието“ от Министъра на образованието.
- В резултат на дългогодишната ни работа в сферата на образованието имаме завършили висше образование 15 младежи, като 4 от тях вече работят като учители. Един от малкото завършили цигани – философи е бил подкрепен от организацията. В момента специализира в Унгария.
- Изграждането на „Център за работа с деца и родители“ в кв. „Запад“ с подкрепата на Европейското командване на НАТО.
Има и редица други дейности, които за първи път се въвеждат в България .
3. А кое е най – голямото предизвикателство?
Развитие на публично – частното партньорство с община Ракитово, което до момента не сме успели да направим. Поради тази причина пропуснахме възможността да развием проекти, които са от съществено значение за територията на Ракитово и България като :
- Подобряване на жилищните условия на жителите на кв. Запад и намаляване на незаконното строителство.
- Разширяване на обхвата на прием на деца, чрез изграждане на сгради за детски градини.
- Продължаване дейността на „Локален здравен център“.
- Намаляване на безработицата в община Ракитово, чрез създаване и разширяване на маслено-етерични култури /лавандула/ на територията на община Ракитово. В тази дейност щяха да бъдат ангажирани над 100 човека – нискоквалифицирани и хора без образование. Влязохме в контакт, с хората, с които щяхме да реализираме тези идеи, имахме подкрепата на сериозни донори, но не срещнахме разбиране и подкрепа от общината.
4. Какво е посланието на огранизацията, с какво искате да ви запомнят хората?
„ С обединени усилия животът ще бъде по – лесен и по – добър, просто трябва да си подадем ръка и да положим повече усилия“.
5. В коя сфера организацията се чувства в „свои води“?
- образованието,
- социалните дейности,
- създаването на доходи
6. Ако имате „вълшебна пръчица“ какво бихте променили?
Манталитета и мисленето на българския народ, без значение от етнос и религия.
7. Има ли нещо друго, което искате да кажете?
Ако искаме да живеем по добре, трябва да се приемат различията, да проявим по – голяма толерантност и отговорност и заедно да създадем този „добър и хубав“ живот.