1. Откъде дойде идеята да създадете организацията и кои са основателите?
През далечната 1912 г. се учредява бюрото на Българското инженерно архитектурно дружество (БИАД) Враца, част от голямото семейство на БИАД София. Бюрото се организира от ентусиазирани млади инженери и архитекти, завършили престижни европейски университети, с ясна цел: Да подпомогнат развитието на Враца като културен и индустриален европейски областен център. Да популяризират европейските технически новости сред младите хора чрез беседи, реферати, сказки и др. Организират и благотворителни мереоприятия.
2. Разкажете ни за най – големия си успех?
Организацията е съхранена повече от век и продължава да работи като водеща в областта на обществено-икономическото и техническо развитие в града. Грижата за подрастващите и младите хора, тяхното професионалано и техническо ориентиране е основната наша задача. През 1998 г. разкрива собствен обучителен център в гр. Оряхово с финансовото съдействие на програма ФАР. През 2006 г. приключва разширението на Дома на техниката с малкото „НТС“ по собствен проект.
3. А кое е най – голямото предизвикателство?
Кандидатсване и номиране за първия ни проект по програма ФАР през 1996 г., свързан с обучение на 368 жени и младежи в неравностойно социално положение. Независимо от големия брой обучаеми, проектът приключи изключително успешно и дълги години след това продължавахме да работим в тази социална сфера с финансиране по европейски фондове и програми.
4. Какво е посланието на огранизацията, с какво бихте искали да ви запомнят хората?
Вратите на Дома на техниката винаги ще бъдат отворени за подпомагане на младите хора, за тяхната професионална ориентация, знания и образование. Възпитаваме ги в местен патриотизъм с идеята, че един ден ще се върнат във Враца, за да подпомогнат развитието на града и запазят интелектуалния му потенциал.
5. В коя сфера организацията се чувства в „свои води“?
Организацията се чувства в свои води, когато има много работа и реагира адекватно на обществените проблеми с различни видове дейности: курсове (лицензиран учебен център), конференции, семинари, чествания, тържества, благотворителност и др.
6. Ако имате „вълшебна пръчица“ какво бихте променили?
Мечтата ни е в страната да има много подобни младежки центрове за техническо развитие, предприемачество и приобщаване. Подрастващите трябва да заобичат техниката, да развият техническото познание, за да станат добри техници и инженери.
7. Има ли нещо друго, което искате да кажете?
С цялата си дейност, насочена към хората, приобщаване към ценностите на старите демокрации, активно гражданско отношение към местните проблеми, организацията ще остане вярна на идеалите на основателите си в служба на цялото общество за по-добро бъдеще.