1. Откъде дойде идеята да създадете организацията и кои са основателите?
Промените от 10 ноември 1989 г. се отразиха най-пагубно на ромската общност. Закриването на държавни предприятия и съкращаване на хиляди работници превърна много роми в трайно безработни. Първите съкратени бяха именно ромите, защото нямаха образование и квалификация, живеят в сегрегирани квартали в незаконни къщи от десетилетия, децата им се обучават в сегрегирани училища и т.н.
Докато първите години на демокрация донесоха много трудности за милиони хора у нас, то периодът 1996-1997 г. удари самото дъно. Нека си спомним, че тогава България претърпя най-голямата си финансова и икономическа криза, когато много хора загубиха своите спестявания от хиперинфлацията в държавата. Тогава България се върна с десетилетия назад само за 1-2 месеца. Всичко това генерира огромно недоволство и демонстрации в национален и в регионален мащаб. Това именно създаде условията за учредяване на неправителствени организации, които да подпомагат онеправданите. Така създадохме и сдружение „Организация Дром“ с целта да помага на ромската общност в интегрирането й в новите условия на българското общество. Организацията учредихме три жени от ромски, еврейски и български произход. По този начин показахме, че когато има добра кауза хората се обединяват, без значение от етническия си произход. Сдружение “Организация Дром“ е регистрирано на 15 септември 1997 г. във Видински окръжен съд по Закона за юридическите лица в обществена полза с идеална цел.
2. Разкажете ни за най–големия си успех?
Най-големият успех, с който се гордеем и днес, е реализиран в периода между 2000 г. и 2001 г. Тогава осъществихме пилотен проект „Десегрегация на ромското образование в гр. Видин“, който интегрира 100 ромски деца от ромското училище в сегрегирания кв. Нов път в периферията на града в училища на Видин. Достъпът до качествено образование на ромските деца в интегрирана и толерантна училищна и извънучилищна среда беше основна задача пред екипа, който изградих с този проект. Тази образователна инициатива бе призната за най-успешната в историята на ромското движение в света. Нашата дейност беше отразена в Ню Йорк Таймс, Хюмън Райтс Уоч, Интернешънъл Амнести и др. През 2003 г., получихме признание и от международни организации като Световната банка и Институт Отворено общество в Ню Йорк на голяма европейска конференция в националния парламент на Унгария в Будапеща. През следващите години ние продължихме да осигуряваме качествен достъп до образование за ромски деца от гр. Видин и дори от цялата област Видин, тъй като нашата инициатива постепенно се разпространи. В рамките на 15 години десегрегация на ромското образование, нашата организация успешно приобщи над 3,500 ромски деца, а студентите от ромски произход, които са преминали нашата програма, вече надхвърлят 200.
3. А кое е най – голямото предизвикателство?
Най-голямото предизвикателство за мен беше да стартирам десегрегационния проект в гр. Видин. Това беше една революционна идея, защото никой не я подкрепяше. Институциите бяха скептични, директорите на училища не виждаха перспектива в това да интегрират ромски деца в своите училища, а пък ромските родители бяха много предпазливи, защото се страхуваха как техните деца ще бъдат приети в нова среда. Въпреки това, нашата мотивационна кампания беше изключително успешна и убедихме 100 ромски деца да поемат по нов път на развитие. 15 години по-късно можем да кажем, че този подход е бил изключително успешен. Не е случайно, че днес е съвсем нормално, особено в гр. Видин, ромски и не-ромски деца да учат заедно, да спортуват заедно и да бъдат приятели. Институциите в страната вече прилагат широкомащабно нашата програма в редица градове в страната. От голяма помощ са също така еврофондовете и оперативните програми, които насочват все повече средства към програми, които повтарят това, което ние в „Организация Дром“ правим от 2000 г. насам.
4. Какво е посланието на огранизацията, с което искате да ви запомнят?
Силно заставам зад посланието да изграждаме път за интеграция на малцинствата чрез образование.
5. В коя сфера организацията се чувства в „свои води“?
Образование, права на човека и медии са в основата на нашата работа през последните две десетилетия. В последната година залагаме много на проектни идеи, които са свързани с иновативното мислене, креативността и високите технологии.
6. Ако имате „вълшебна пръчица“ какво бихте променили?
Бих искала да променя съотношението между добро и зло. През последните години все повече надделява лошото и това е причинено от условията на живот, в които нашето общество се развива. Иска ми се доброто да надделява в отношенията между хората. Това повелява и религията и много природни закони, които ние забравяме в непрекъснатата конкурентна борба за надмощие в съвременния динамичен свят.
7. Има ли нещо друго, което искате да кажете?
Пожелавам на всички много топлота и доброта. Тя ни е необходима, за да се зареждаме с положителни емоции, които ни водят към креативни и добри дела.