На 19 октомври отбелязваме националния ден на благотворителността. Дата, по-важна за нас дори от международния празник, защото е инициирана тук, в България, и изразява нашето желание като нация да се подкрепяме. Началото е поставено преди 19 години, когато за първи път фондация ,,Щедро сърце‘‘ организира дарителска кампания за събиране на средства.
Бедността – тъжната причина за един красив жест
Благотворителността е нещо светло и тъжно едновременно, защото е благороден жест, който обаче е резултат от недостиг и страдание. А страдание в България имаме достатъчно. Най-страшното е, когато то е свързано с децата и тук няма с какво да се гордеем – страната ни е в дъното на европейската класация по благосъстояние на децата – всяко пето дете у нас е на прага на бедността и родителите му не могат да си позволят елементарни неща, като обувки за сезона, да не говорим за почивки, книги и други „луксове“.
От благотворителност се нуждаят цели сектори
За съжаление, от благотворителност се нуждаят не само конкретни семейства, а цели системи и институции като например детски болници без болнично оборудване и училища, в които липсват базисни неща за съвременно обучение.
От благотворителност се нуждае и целият сектор на гражданските организации, които работят в полза на хора в риск. А без тази дейност в социалната ни система ще има огромни пробойни и хиляди деца не биха получавали базисни здравни, образователни и социални услуги, които държавата не успява да осигури на необходимото ниво, в точното време и място. Представете си например едно дете с Детска церебрална парализа от село, далеч от областен град – какъв е неговият шанс да получи развитие и приобщаваща среда? Никакъв! А какъв е шансът хилядите деца в сегрегирани отдалечени квартали да завършат училище? Тук процентът малко се увеличава, но пак е нисък. Сега да отидем в София – голям град със стотици хиляди деца, но без многопрофилна национална детска болница…Тъжно е, че накъдето се обърнем, ще открием проблеми.
Гражданските организации са тези, които първи алармират, които критикуват, борят се, търсят начини. Те първи посочват проблема и настояват да се реши. За тази активна и трудна работа обаче се изискват много усилия – човешки ресурс, устойчивост, време, защото промените стават бавно, стъпка по стъпка. Понякога само за промяната на един член от закон се искат години работа. Гражданските организации сами имат нужда от подкрепа в тази ежедневна борба с безобразията, липсите, недоглежданията, дефицитите, неработещите институции, неработещите закони – борба за държава, която да подкрепя своите деца и семейства. Без законодателство и институции, които работят за хората, нашите левчета за благотворителност изтичат като вода в пясък.
Дарителството за застъпничество спасява от нуждата да се дарява
Без дълбоки промени на нагласи, закони и практики, нашата благотворителност е капка в морето. Затова дарителството за застъпничество е изключително важно, защото то подкрепя идеите, организациите и хората, които със своята всекидневна работа полагат основите на по-добрия живот на децата ни. Дарителство за това в бъдеще да няма нужда от благотворителност. Дарителство, за да не се налага да даряваме за спасението на деца, семейства, болници, училища.
Нека не само в деня на благотворителността да мислим по тази тема за хората и организациите, които се борят на тихия фронт за децата ни.
И нека да ги подкрепяме. Винаги. Не само с пари, а и със съпричастност и активна гражданска позиция. Защото те се борят за нашите деца.
За да продължим да се борим за правата на децата и да се застъпваме за тях пред политиците и държавните институции, подкрепи ни с месечно дарение тук и стани част от нашата общност от застъпници.
Помогни ни, за да помагаме на децата!
Бъди част от нас!
Снимка: unsplash.com
Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по проект „Дарителството и COVID-19 за по-добри детски политики“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от сдружение Национална мрежа за децата и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.“ www.activecitizensfund.bg