Основната причина за безработица при българските младежи е липсата на квалификация и образователна степен, показва анализ на УНИЦЕФ на тема “Децата и жените в България през 2015 г.” Докладът е част от партньорския преглед на изпълнението на Програмата за сътрудничество между УНИЦЕФ и правителството на България за периода 2013-2017 г. информира Дневник.
На въпроса защо все още не са започнали работа най-голям процент участвалите в проучването младежи са отговорили, че причината е липсата на изискван опит или отпадането им от училище. Над 13% са преценили, че не желаят да търсят работа извън населеното място, в което живеят, а около 4.5% от анкетираните са безработни по здравословни причини.
Тези данни показват, че България силно се нуждае от образователни реформи, заяви анализаторът Илко Йорданов. Той припомни статистика, че 26% от младите хора в България нито са част от образователната система, нито са активни на пазара на труда.
Отпадането от училище е един от основните проблеми, с които трябва да се справи образователната система.
Анализът обръща внимание и на семействата, в които се отглеждат децата. Тези с грамотни родители имат значително по-добри резултати от другите, чиито родители не са завършили средно образование. Разликата се вижда при сравняване на данните с тези от програмата за международно оценяване на учениците PISA.
Според статистиката по четене децата на майки, отпаднали от училище, постигат само 60% от резултатите на децата, чиито майки са завършили средно образование. Тази разлика е много по-малка в другите европейски страни и варира около 18%. “Разликите по отношение на най-уязвимите групи в страните от УНИЦЕФ и България показват, че има големи неравенства в българската образователна система”, коментира Йорданов.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: pixabay.com/PubliDomainPictures