Безплатни консултации за деца с Даун синдром
Mрез месец март Карин дом стартира една, станала вече традиционна кампания, ориентирана към децата с Даун синдром.
Инициативата на Карин дом се провежда по повод Международния ден на хората със Синдром на Даун, който отбелязваме всяка година на 21-ви март. Еднократните консултации на специалисти имат за цел да подпомогнат развитието на децата на възраст 0-7г. и да подкрепят родителите. Консултациите са безплатни и ще се проведат онлайн (за деца от страната), на място в Карин дом или в дома на семейството (за семейства от Варна) от специалисти на Карин дом.
Консултациите имат за цел да подпомогнат развитието на децата и да подкрепят родителите. За да се включите е необходимо да попълнете формуляра и ще се свържат с вас за допълнителни уточнения.
Записванията ще са до 31-ви март 2023 или до запълване на местата. Консултациите ще се проведат в рамките на до 2 месеца след приключване на записванията. Специалистите, които ще се включат в консултациите, са: рехабилитатор, ерготерапевт, логопед, психолог, социален работник, консултант по кърмене. Местата са ограничени.
За допълнителна информация можете да се свържете на тел: 052/302 518, 0878/ 302 518 – Петя Иванова.
Екипът на Карин дом препоръчва подкрепата на семействата, които очакват дете с Даун синдром да започне още преди раждането, а работата с децата със синдром на Даун – от самото раждане. Вече на много места в страната има услуги по ранна детска интервенция . Семейно-ориентираният подход и работата в семействата са основополагащи принципи и при предоставянето на социалната услугата Ранна интервенция на Карин дом за деца от 0-3 г. и техните семейства. Овластяването на семействата, повишаването на тяхната компетентност, осъзнатост, увереност е предимство и гаранция за успех в развитието на децата. Основните услуги за Ранната интервенция се предоставят в дома на детето, а някои от допълващите, като групи за игра, библиотека на играчките и др. се предлагат в сградата на Карин дом.
Как да стимулираме развитието на детето със Синдром на Даун? Успешни техники и игри- можете да прочетете на сайта на Карин дом Тук.
Ранната интервенция е най-ефективна, ако се провежда в домашна обстановка, на детска площадка, в детска ясла или градина. Включването на родителите, на братята и сестрите на бабите и дядовците, на всички значими за детето възрастни и деца, улеснява процеса на постигане на напредък в развитието, резултатите са по-устойчиви, а децата се включват от рано в социалния живот на общността.
С децата със синдром на Даун светът е по-пъстроцветен, различен и слънчев! Точно затова на този ден в знак на подкрепа и съпричастност обуваме шарени чорапи!
Шарени, като хромозомите, когато ги оцветяват с флуоресциращи молекули, за да открият с помощта на флуоресцентен микроскоп допълнителното трето копие към хромозома 21. Всъщност тази допълнителна хромозома променя нормалния ход на растеж и развитие на децата. Но това не е пречка децата да се усмихват, общуват, играят, учат, творят, да развиват потенциала си, да бъдат максимално независими.