Базираната в Брюксел Европейска асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания (EASPD) спечели награда от австрийската Essl Foundation по глобалната й инициатива Zero Project – международно движение в подкрепа на прилагането на Конвенцията за правата на хората с увреждания. Наградата е в категорията “Образование и подкрепа при хуманитарни кризи” и е признание и за Национална мрежа за децата, която беше партньор за България заедно със Социална чайна – Варна в изпълнението на наградения проект – „Спешна помощ за ранно детско развитие за украинските бежанци“.
Отличеният проект „Спешна помощ за ранно детско развитие за украинските бежанци“ беше воден от белгийската EASPD и проведен в Полша, Словакия, Румъния, Молдова и България – пет източноевропейски страни, които първи поеха големия поток украински бежанци след началото на войната. Дейности в държавите започнаха през юли 2022 г. по инициатива на Детският фонд на ООН (УНИЦЕФ) и EASPD и продължиха като 18-месечен партньорски проект. Цел на дейностите беше в участващите държави да бъдат обучени семейни консултанти, които да предоставят подкрепа за ранно детско развитие, като и на деца в риск или с трудности в развитието сред украинските бежанци.
В България проектът използва капацитета и вътрешната сила на самата украинска общност. Повече от 100 украински специалисти – психолози, педиатри, терапевти, учители и родители бяха обучени от Национална мрежа за децата и заработиха като семейни консултанти и групови фасилитатори, които да подкрепят украински деца с увреждания и в риск, както и техните родители в 27 населени места в България. В първите 12 месеца на проекта бяха проведени над 2000 консултации, бяха подпомогнати над 1000 украински деца на възраст 0-7 години, от които над 450 с увреждания и в риск. Проведени бяха и над 1150 групови сесии за подкрепа на възрастни вътре в общността. При изпълнението на проекта у нас бяха постигнати и няколко големи административни победи – българската държава осигури безпрепятствено осъществяване на социалните плащания и помощи за бременни жени и жени, които работят, както и по-лесен достъп за получаване на отпуск по майчинство от Украйна в България чрез сътрудничество между страните и с помощта на Посолството на Украйна в София.
Подробности за отличения проект може да видите на страницата тук, в секция “Европа”, към заявката “BELGIUM: EASPD WITH UNICEF REGIONAL OFFICE IN GENEVA AND SIX NATIONAL PARTNER ORGANIZATIONS”.
Австрийската фондация Essl Foundation развива дейност от 2008 г. насам, а от десет години фокусира усилията си върху темите Образование; Заетост; Достъпност; Независим живот и политическо участие и ИКТ чрез глобалната си инициатива Zero Project (Проект “Нула”). Всяка година Zero Project отличава проекти от цял свят, насочени към приобщаващото образование и ИКТ.
Наградите Zero Project Awards дават гласност на иновативни решения с дълготрайно въздействие, които доказано намаляват бариерите сред общности. Тази година 77 решения от 43 държави, които премахват бариерите в областта на приобщаващото образование и ИКТ получиха признание. Бяха подадени рекордните 526 кандидатури от 97 държави от цял свят. Процесът по оценяване продължи 4 месеца и включваше няколко етапа, сред които задълбочена проверка на описаните от кандидатите в заявките им постигнати резултати. Подборът беше направен въз основа на три критерия: иновативност, въздействие и мащабируемост. Zero Project насърчи номинации от всички области – законодателни органи, стартиращи компании, академични среди, гражданско общество, предприятия.
Агенцията на ООН за бежанците изчислява, че повече от 7 милиона души са напуснали домовете си след избухването на войната и са преминали в съседните държави. Над 2 милиона деца са избягали от Украйна, около 600 000 от тях – малки деца на възраст под пет години, част от тях със забавяния или затруднения в развитието. Семействата на деца със или в риск от трудности в развитието се бориха за достъп до услуги за подкрепа във всички части на Европа. Невъзможността за достъп до подкрепа, терапия или ранна интервенция, както и непредостаянето на психологична подкрепа към родители за преодоляване на травмата, оказват отрицателно въздействие върху развитието и благосъстоянието на децата.
На 14 декември Национална мрежа за децата участва в уебинар, в който представи резултатите от изпълнението на проекта „Спешна помощ за ранно детско развитие на украинските бежанци: сътрудничество за бъдещето“. Това беше последното събитие от проекта за спешна помощ за ранно детско развитие за украинските бежанци, в което всички национални партньори показаха и споделиха постиженията и резултатите от работата си. Постигнатото до момента трябва да залегне в основата на бъдещи инициативи спрямо съществуващите актуални нужди на украинските бежанци у нас.
Проектът ще бъде представен и по време на годишната Zero Project среща на страните по инициативата, която ще се проведе догодина във Виена. Всички отличени с Zero Project Award ще могат да представят решения си като най-добри практики пред международна аудитория от създатели на политики, компании, институции, новатори, фондации и организации.