Skip links

Българските тийнейджъри са сред най-често злоупотребяващите с алкохол младежи в Европа

България продължава да е на “предни позиции” по отношение на тютюнопушенето и употребата на алкохол сред 16-годишните

Една от най-обсъжданите теми – повод за тревога от страна на родителите, е употребата на психоактивни вещества. Тя става още по-актуална през дългата лятна ваканция заради по-честите купони, липсата на училищни ангажименти и желанието на тийнейджърите да „навлязат” по-бързо в света на големите. Доколко основателни са притесненията? Отговор на този въпрос намираме в данните на ежегодния европейски училищен изследователски проект ESPAD за употребата на алкохол, цигари и наркотици от тинейджърите на Стария континент. Броят на държавите, участвали в изследването, расте през годините. Така през 1995 година те са били 26, а през миналата 2011-а вече са 39.

България участва в това изследване от 1999 година: Учениците, които навършват 16 години в годината на събиране на данните, са целевата група на изследването, казва Анина Чилева, основен изследовател за България към Националния център по обществено здраве. Интервюираните варират от 366 в Лихтенщайн до 6084 в Сърбия. Общо са събрани интервютата на около 105 000 европейски ученици, като данните са взети по едно и също време в отделните страни – през пролетта на 2011-а. Идеята е то да служи като основа за предпазване на младите хора от зависимости, да се осигурят сравнителни данни, които да послужат за актуализиране на стратегията за превенция на употребата на наркотици, цигари и алкохол в ЕС.

Какви по-конкретно са данните от проучването на ESPAD за България по отношение на тютюнопушенето и употребата на алкохол сред 16-годишните – коментира г-жа Чилева:

“По отношение на тютюнопушенето България продължава да бъде една от страните с висок процент на пушачите. Ние сме на 4-о място по употреба на тютюн от подрастващите. За съжаление, тенденцията се повтаря от предишни изследвания. България е също така и сред страните с най-висок процент на пушачите изобщо. 39 процента от анкетираните 16-годишни ученици са посочили, че пушат, като още по-тревожното е, че преобладава броят на момичетата. От самото начало на участие на страната ни в ESPAD българските 16-годишни момичета пушат повече от нашите момчета. За последните четири години не се наблюдава тенденция за намаление на тютюнопушенето в България. Употребата на алкохол през последните години общо взето също ни поставя в неблагоприятна ситуация. Данните са за ръст на учениците, прибягващи към алкохола. Тенденцията обаче е характерна за повечето от участвалите в проучването европейски страни. Основната напитка остава бирата и в общи линии водим по употребата й сред тийнейджърите в ЕС. Не като количество обаче, а като честота на употреба. Не става въпрос толкова за прекаляване с напитката, колкото за масовост. Що се отнася до злоупотребата (напиването), България попада в средата на скалата на страните, участвали в изследването. Тоест, по степен на интоксикация вследствие злоупотреба с алкохол, българските деца не са на високо ниво в таблицата. Реално 20 на сто от анкетираните посочват напиване до някаква степен през последния месец, като преобладават момчетата. Въобще анкетата показва по-висок процент на употреба на спиртни напитки сред момчетата.”

Още едно “постижение” записват 16-годишните български тийнейджъри – ESPAD ни класира сред първите пат държави в Европа по прием на амфетамини. Големият бум при тези таблетки у нас бе в периода 2003-2007 г. За съжаление, докато процентите за използването на дрога в другите европейски държави се задържат или падат, в България те растат (основно за амфетамините и канабиса), посочва Момчил Василев от Националния фокусен център по наркотици и наркомании. За употреба на каквито и да е наркотични вещества положителен отговор са дали 26 на сто от анкетираните ученици. Като цяло делът на учениците, които са употребявали наркотици, се е увеличил с 12 пункта спрямо първото такова проучване от 1999 г. В България не става дума за някаква драматична ситуация, а за процеси и тенденции, които трябва да послужат като сигнал за родителите и учителите. Много е важно превенцията да започне рано, сред по-малките ученици, категоричен е Момчил Василев.

Изследването можете да видите тук.

Прочетете също и:

Годишна среща 2025 – Ден 1: Откриване, опознаване и посещения по организации

Започна ежегодната Годишна среща на Национална мрежа за децата! Над 170 експерти, деца, младежи и застъпници за детски[…]

Обучението по проект INSPIRE на тема застъпничество приключи

Третото обучение по проект INSPIRE, организирано от Национална мрежа за децата на тема „Основано на правата на детето[…]

Криптобосс