Председател на Българския зъболекарски съюз, Директор в Съвета на европейските зъболекари (CED)
ИНТЕРВЮ С Д-Р НИКОЛАЙ ШАРКОВ:
– Д-р Шарков, не е тайна, че българите са известни като европейците с най-неподдържани зъби и твърдят, че парите отиват предимно за отглеждане на децата. Какво е стоматологичното здраве на децата и юношите?
– Българинът не е свикнал да ходи на зъболекар още от времето преди въвеждане на задължителното здравно осигуряване, когато стоматологичната помощ бе сравнително по-достъпна. Ако той се научи да използва и малкото, което му се осигурява като “безплатно” и доплати 4-5 лв. за една пломба, рязко ще подобри стоматологичното си здраве. Само около 20-25% от населението посещава стоматологичните кабинети по задължителното здравно осигуряване.
Стоматологичното здраве на децата също не е добро. Пет-шестгодишните имат средно по 4-5 временни зъба, засегнати от кариес. Липсва им профилактика. Това е болна тема у нас, защото всяка една уважаваща населението си държава я провежда. Преди 35 години стоматологичното здраве в скандинавските страни е било като сегашното в България. През тези години обаче чрез целево финансиране и правилно изработени профилактични програми от държавата здравето на населението на тези страни е идеално. Парите, отделени за профилактика там, са големи, но в пъти по-малко, отколкото ако би се наложило при едно бъдещо лечение. При 12-годишните има по 2-3 постоянни зъба с кариес. В катедрата по Детска дентална медицина на Факултета по дентална медицина в София, в който преподавам аз, колегите ми и студентите ни ежедневно се сблъскват с изключително тежки случаи за лечение при 12-14-годишни деца с множество кариеси и техни усложнения.
– Правителството ще финансира програма за поставяне на силанти върху зъбките на децата срещу кариеси. Какво представляват те и какви са предимствата?
– Върху кътните зъби на децата се нанася специален материал, който намалява до 50% образуването на кариеси. Материалът се наричат силант и е скъп. Той се осигурява със средства по Националната програма за профилактика на оралните заболявания при децата, която бе приета от Министерския съвет през април 2009 г. и тя вече е държавна програма, за която отговаря Министерството на здравеопазването. Ние сме в дълг към българските деца. Те са с най-болни и криви зъби сред европейските си връстници. Отново ще повторя някои данни – 80 на сто от тях са с кариеси и заболявания на венците. Резултатите от проучвания показват, че 6-годишните имат по пет временни зъба с кариес, 12-годишните – средно три развалени постоянни зъба, а при 18-годишните – всеки четвърти младеж е с поне един изваден зъб. Едва 30% от българите редовно купуват и ползват четка и паста за зъби! 80 на сто от децата в социалните домове не знаят какво е устна хигиена и как да я поддържат.
Най-големият пакет при задължителното здравно осигуряване за дентална медицина по линия на Националната здравноосигурителна каса е за децата и юношите до 18-годишна възраст. За тях са осигурени един преглед и 4 дейности, което напълно би покрило нуждите им от лечение. 80 на сто от децата се нуждаят от лечение. Родителите едва на 20-25% от тях обаче „събират смелост” да ги заведат на зъболекар. Проучването показва, че децата започват лечение на кариес едва когато заболяването на зъба се усложни. Тревожните данни се дължат главно на ниската здравна култура на българина и объркани и неадекватни ценностна система и отговорност на родителите. Като цяло България изостава с 20 години от профилактиката на оралните заболявания спрямо Европа.
– Докъде стигна работата по Националната програма за профилактика на оралните заболявания при децата?
– Профилактичната програма на оралните заболявания се състои от много елементи. По-голяма част от организационните етапи са преминати – създаде се Национален координационен съвет, избра се национален координатор – доц. Мария Куклева, зам.-декан на Факултета по дентална медицина, Пловдив, избраха се с конкурс 28 регионални координатори за всяка област, с обществена поръчка се доставиха всички необходими инструменти, материали и консумативи. Приключва и обществената поръчка за провеждане на епидемиологичното проучване на зъбния кариес, заболявания на венците и др. – основа на реални данни за оралното здраве на българските деца. Подобно проучване е правено за последен път през 1982 г. Есента ще бъдат прегледани около 21 хиляди деца на случаен подбор от села и градове от всички области на България. Прегледите ще бъдат извършени от 70 обучени и високо квалифицирани специалисти – регионални координатори и преподаватели от факултетите по дентална медицина в София, Пловдив и Варна. Ще започне и поставяне на силанти в някои пилотни населени места.
– Вярно ли е, че развалените зъби могат да провокират развитието на ракови заболявания?
– Абсолютно вярно е. Нелекуваните зъби съвсем не са козметичен дефект. Те оказват пагубно влияние върху всички органи и системи в организма. Болните зъби и оралните заболявания провокират рак на панкреаса. Те причиняват още артрит, увреждат бъбреците и сърцето.
Източник: Монитор