Български отбор ученици стана финалист в международен турнир по дебати в Лисабон, съобщават от Българската асоциация на частните училища (БАЧУ). Състезанието е проведено по време на конференцията на Европейския съвет на националните асоциации на независимите училища ECNAIS (ecnais.org). На фокус тази година е била темата „Промотиране на демокрацията и гражданската активност“.
В дебатите са участвали ученически отбори от 11 европейски държави – България, Чехия, Дания, Финландия, Гърция, Нидерландия, Полша, Португалия, Турция, Великобритания и Испания. Българският отбор достига до финал заедно с отбора на Испанияи остава на второ място, но печели овациите и сърцата на публиката. Темите, по които младежите са дебатирали в първия селекционен тур е „Живеем в пост-истинен свят“, „Европейските страни трябва да установят квоти за младите хора в парламента“ и „За европейските държави е възможно да постигнат обща имиграционна политика“, а на финала нашият и испанският отбор са дебатирали по темата „Родителският избор на училище намалява неравенството“.
„Независимо от моделите на финансиране на независимите училища в отделните европейски държави, частните образователни институции срещат общи трудности, свързани с намаляващия брой учители, увеличаващата се политическа и икономическа нестабилност и бързите темпове на дигитализация и навлизане на новите технологии в образованието. Въпреки динамично променящия се свят с много неизвестни и предизвикателства независимите училища в Европа запазват своя оптимизъм. Те са доказали своята незаменима роля за качествено и прогресивно образование за изграждане на силни, самоуверени и знаещи хора. Това са бъдещи лидери за доброто на един свят, в който качественото знание, съчетано със силен дух и висок морал, ще бъде определящо.“, е мнението на Ани Ангелова, член на УС на БАЧУ и координатор на международните членства на организацията.
Успехът на българския отбор на дебатите в Лисабон е признание за всички образователни институции, в които тези умения се изграждат и подготвят децата за бъдещето – като активни хора с гражданска позиция и критично мислене.
За Национална мрежа на децата младежкото участие е голяма и важна тема. Затова от 2010 година развиваме младежка мрежа – “Мегафон” младежката мрежа “Мегафон”, в рамките на която младежите се учат какви са правата им и как да се застъпват за тях на местно, национално и международно ниво. Младежите участват активно във всички дейности на организацията. Пример за това е най-големият форум за детско и младежко участие -Voice it. организиран и фасилитиран от програма “Мегафон” към Национална мрежа за децата. Темата, която избраха и обсъдиха с политици на последния форум беше психично здраве в различни области – семейство, образование, здравеопазване, приятелство и социални мрежи.