Доброволците и дарителите по време на наводненията бяха отличени с голямата награда “Човек на годината” 2014 в годишните награди на Българския хелзинкски комитет (БХК) за принос към правата на човека и правозащитността.
Наградите бяха връчени на 10 декември 2014 г., Международният ден на правата на човека, на тържествена церемония в София във Френския институт. Тя беше организирана за седма поредна година.
“През пролетта и лятото на 2014 г. стотици граждани от цялата страна, включително чужденци и бежанци, се стекоха в засегнатите от проливни дъждове и наводнения райони и помогнаха да се предотвратят допълнителни жертви и щети, както и да се запази достойнството на пострадалите от наводненията в кв. „Аспарухово“ във Варна, в Добрич, Килифарево и Дебелец, а по-късно и в Мизия, Нивянин и други населени места. Подобно на изминалите години, и тази доказа, че обединената гражданска активност е един от най-могъщите инструменти за защита на права и отговор на несправедливости. Журито отличи доброволците и дарителите по време на наводненията с голямата награда “Човек на годината” 2014 заради светкавичните и адекватни действия на тези хора, предприети без каквато и да било корист.
Сдружение “Самаряни” получиха приз заради всеотдайната им работа и пълноценно приобщаване към обществото на деца, младежи и възрастни в неравностойно положение.
Фондация “Инициатива за здраве” – вторият подгласник в наградите “Човек на годината” 2014 – бе отличена от журито заради иновативните програми, които прилага и утвърждава с цел намаляване на вредите, специфични при употребяващите наркотици.
Български хелзинкски комитет и журито на “Човек на годината” 2014 връчиха и четири специални награди:
Росен Цветков беше обявен за „Журналист на годината” заради своята изключителна работа през последната година, включваща серия материали, свързани с начина на живот на бежанците в България, купуването на гласове и много други.
Руслан Трад стана “Активист на годината”. Той беше отличен заради работата му по въпросите около ситуацията в Близкия изток и отразяването на събитията там. С дейността си в своята организация „Форум за арабска култура“, блога си и медиите, в които публикува материали, той спомага за междукултурния диалог и подпомага разбирането по бежански и мигрантски въпроси.
Бояна Петкова получи наградата “Вдъхновение на годината” заради неспирната борба с бюрократичното равнодушие, както и за подкрепата, която оказва на родители, преживели интраутеринна или перинатална смърт на дете.
Наградата на публиката отиде при Любомила Кривошиева, основател и управител на Фондация „Дивите животни“. Спасителният център на „Дивите животни“ е първото и единствено засега място в София, където хора, намерили пострадало или застрашено диво животно, могат да го оставят за грижи и лечение или да получат съвет как да му помогнат.
Наградите “Човек на годината” са морални и нямат финансово изражение. Както всяка година, всеки можеше да номинира човек, група или организация, на базата на публичните критерии. Допуснатите номинации бяха 35. Търсените постъпки трябваше (алтернативно) да са с особен градивен потенцил, да бъдат прецедент в правозащитната сфера, да са оригинални и творчески. Гласовете, дадени на сайта за наградата на публиката, са близо 6000. Тази година журито беше в състав Александър Кашъмов, Иван Бедров, Красимир Кънев, Магдалена Малеева, Марин Бодаков, Мария Черешева, Татяна Ваксберг, Яна Бюрер Тавание.
Източник: bghelsinki.org