Българска педиатрична асоциация (БПА) предлага да се създаде работна група, излъчена от Министерството на здравеопазването и Асоциацията, която да разработи „Стратегия за запазване на живота и подобряване на здравето на българските деца и юноши”. Сегашният проект за стратегия е задоволителна основа за подобен проект, коментират от БПА.
Предложения за прецизиране на стратегията по проблеми на детското здравеоапзване:
Да се изградят стабилни, бързи и безотказни механизми на взаимодействие между структурите на МЗ, МТСП и МОН (и други). Това е особено важно за:
- ранната интервенция;
- децата със специални образователни потребности, за които се изискват специални педагогически методики;
- прилагане на интегрирания социално-здравен подход при семейства с нисък социално-икономически статус.
В този контекст БПА настоятелно предлага да се създаде в МЗ „структура”, която координира изпълнението на целите и задачите в областта на майчиното и детско здравеопазване, като в него има представители на: ДАЗД, МТСП, МОН, Министерство на младежта и спорта, както и на научни медицински дружества.
Училищно здравеопазване
Европейският офис на СЗО публикува през 2014 г. „Европейска рамка на стандарти за качество в училищните здравни услуги и необходими компетентности за училищните здравни специалисти” и насърчава 53-те държави-членки на европейския регион на СЗО да разработват и поддържат училищни здравни служби. Посочени са 7 стандарта, на които тези служби трябва да отговарят, като се включват оборудването им и длъжностни характеристики на персонала
Ваксинопрофилактика
Националните програми, свързани с профилактика на рака на маточната шийка, на грипа и тази против ентеровирусните гастроентерити, не се изпълняват. Една от причините е липсата на системни и ежегодни кампании за ползата от имунопрофилактиката, базирани на професионално проведени проучвания за нагласите на населението по въпросите на имунопрофилактиката. Тези кампании трябва да бъдат финансирани и това да става напълно прозрачно.
Пациенти с хронични заболявания, включително вродени дефекти, навършили 18 години
При сегашната ни система на здравеопазване, след навършване на 18-год. възраст медицинският контрол трябва да се продължи от лекари специалисти, работещи с възрастни пациенти. В настоящите нормативни документи не е предвиден никакъв преходен период, в който педиатърът-специалист може да продължи проследяването на този пациент и постепенно да го „прехвърли” към съответен специалист, работещ с възрастни пациенти.
Значение на предродовата диагностика и нейната регламентация
Необходимост от значително повишаване на цената за проследяване на бременността в рамките на „Програма за майчино здравеопазване на НЗОК”. Днес немалко семейства се налага да плащат различни „Пакетни услуги” в МЦ по АГ с цена между 700 и 1200 лв. за проследяване на бременността. . БПА предлага да се разгледа този проблем в детайли и да се увеличи чувствително заплащането по НЗОК за проследяване на бременността. Това е пряко свързано със здравето на децата.
Значение на инвестиции за ранна диагностика и ранни интервенции (в първите 3-5 година от живота)
Добрите условия за ранното детско развитие са от изключително значение за формирането на детето в по-късна възраст, включително и като гражданин.
Финансиране на детското здравеопазване
Въз основа на пилотно социологическо проучване, осъществено по поръчка на БПА, се установява, че българските семейства с деца до 1-год. възраст изразходват месечно около 100 лв. за заплащане на здравни услуги или закупуване на медикаменти и медицински изделия. Това дава основание да се твърди, че за децата (до 3- или 5-годишна възраст) могат да се предоставят безплатни лекарства за провеждане на домашно лечение по назначение на ОПЛ (или педиатър). Това няма да ощети бюджета на НЗОК. Най-вероятно дори разходите ще се намалят, тъй като ще се избегнат излишните хоспитализации.
Вижте всички предложения ТУК
Снимка: freeimages.com