В най-новия си месечен информационен бюлетин Българската педиатрична асоциация публикува наръчник с препоръки за приложението на ваксините срещу човешкия папиломен вирус (НРV) като основно профилактично средство срещу HPV-свързани заболявания. Материалът съдържа статистика за заболеваемостта у нас, данни на Световната здравна организация (СЗО) за прилагането на ваксината по света през годините, както и препоръки към широката общественост и медицинските специалисти у нас.
Човешкият папиломен вирус (HPV) е семейство вируси, които могат да заразят кожата и лигавиците, като това става чрез сексуален контакт със заразено лице, при контакт кожа до кожа и при контакт със заразена повърхност. Всеки 8 от 10 души ще се зарази или е бил заразен с HPV вируса поне веднъж в даден момент от своя живот. Познати са повече от 200 типа HPV, като 14 от тях се считат за високорискови (най-канцерогенни са HPV16 и HPV18) и причиняващи различни видове рак при жените и мъжете. Най-честият от тях е ракът на маточната шийка (РМШ) – заболяване, от което у нас умира една жена всеки ден, а други 43 са диагностицирани.
С това България е на трето място в Европа по заболеваемост и на четвърто по смъртност от РМШ, а у нас това е втората по честота причина за смърт при млади жени между 15-44 год. след рака на гърдата. Вече 11 години страната ни има въведена Национална програма за превенция на рака на маточната шийка, а ваксината за момичета 10-13 години се осигурява от държавата и не се заплаща от пациентите. Така България е част от над 150 държави по света с работещи ваксинационни програми. У нас обаче ваксинационното покритие остава едва 3%. За сравнение – по данни на СЗО ваксинационното покритие на Норвегия е 91%, на Португалия – 89%, на Испания – 81%.
Както и при други вируси (грип, хепатит В и др.) най-ефективният начин за превенция на HPV-инфекцията е ваксинацията, отбелязват от Българската педиатрична асоциация.
Високото ваксинационно покритие в редица държави демонстрира намалени нива на HPV-свързаните ракови заболявания и се препоръчва в ранна възраст преди излагане на риск от контакт с вируса, но може да се прилага и в по-късна възраст.
HPV-ваксината съществува и се прилага вече над 20 години, като е доказала своята безопасност и ефективност в приложението на над 650 милиона дози по света. Тя води до изграждане на дълготрайна защита срещу най-често срещаните типове на HPV вируса, които са причина за развитието на HPV-свързаните ракови заболявания.
Безопасността и поносимостта на ваксините срещу HPV са анализирани от (СЗО) многократно между 2007 г. и 2015 и при над 650 милиона поставени дози се приема, че ваксините срещу HPV имат благоприятен профил на безопасност и поносимост. Още повече, че при имунизационно покритите над 50% честотата на HPV 16/18 намалява с 80% при момичетата между 13-18 години и с 66% при жените между 20 и 24години. Намалени носителство и заболеваемост се наблюдават и при момчетата и мъжете, без да са включени в програмата, което показва групова защита.
От Асоциацията апелират към българското общество и медицински специалисти да се придържат към Глобалната стратегията на СЗО за елиминиране на РМШ до 2030 г., като е необходимо 90% от момичетата да бъдат ваксинирани до 15-годишна възраст, 70% от жените да бъдат скринирани с високоефективен тест до 35- и 45-годишна възраст и 90% от жените, при които е установено заболяване на маточната шийка, да получат лечение.
От БПА настояват също да се разшири обхвата на Националната програма за ранна профилактика на рака на маточната шийка чрез разширяване на възрастовия диапазон от 9 до 18 години. Ваксинирането срещу HPV се препоръчва в ранна възраст, преди излагане на риск от контакт с вируса, но може да се прилага и в по-късна възраст.
Информация за безплатните ваксини за момичета 10-13 години, както и за ваксинация при момичета над тази възраст, момчета, жени и мъже, може да бъде получена при личните лекари. Още информация и данни за България и другите държави с национални
програми за превенция на рака на маточната шийка е достъпна в актуалния наръчник на БПА.