Българо-румънски трансграничен институт по медиация (БРТИМ) организира конференция на 6 октомври, която представи опита на Унгария и Норвегия за прилагане на възстановителното правосъдие и наказания на свобода.
Проф. д-р Добринка Чанкова от Института за решаване на конфликти представи авангардния норвежки модел на приложение на възстановителното правосъдие. По време на презентацията си тя наблегна върху норвежката философия, че наказанията, изтърпявани в обществото, са едновременно по-хуманни и по-икономични в сравнение със затворите. Интересно е, че в норвежкия контекст медиацията между жертвата и извършителя на престъплението може да се извършва както от професионалисти, така и от доброволци. Една от най-важните цели на такъв тип медиация е в разрешаването на конфликта да бъдат въвлечени по-широк кръг хора и институции, тъй като всички те имат интерес от разрешение на казуса.
Елина Попова от ЮЗУ „Н. Рилски” разказа за опита на Унгария в прилагането на алтернативи в наказателната система. Тя подчерта, че медиацията в Унгария е организирана така, че едновременно да помага на жертвата да превъзмогне травмата от престъплението, както и да накара извършителя да поеме отговорност за постъпката си по по-активен начин от този на класическото изтърпяване на наказание в затвор.
На конференцията присъства Вергиния Мичева – Русева, зам.-министър на правосъдието, която съобщи, че проектът на новия закон за детско правосъдие, който в момента се изработва в министерството, предвижда въвеждането на методи за възстановително правосъдие като алтернатива на наказанията за деца в конфликт със закона. Експертите бяха единодушни, че по-широкото възприемане на този алтернативен метод в България е добре да започне именно от областта на правосъдието за деца.
Снимка: photl.com/ bhutros iaco