Skip links

България все още няма Омбудсман по правата на детето

Българският Омбудсман не присъства на 16-тата годишна конференция на Европейската мрежа на омбудсманите за децата в Кипър

От 10 до 12 октомври 2012 г. в Кипър се провежда 16-та конференция на Европейската мрежа на омбудсманите за деца (EМOД/ ENOC). В нея ще вземат участие омбудсмани и комисари по правата на децата от всички страни членки на ЕМОД. На конференцията участва Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата, който представлява Европейската мрежа за децата Юрочайлд (Eurochild), като член на управителния съвет на организацията.

Над 150 специалисти, работещи в областта на детските права, обсъждат темите свързани с детските правонарушения, приятелското към децата правосъдие, структури и процеси за превенция и ранна интервенция. Национална мрежа за децата многократно се е застъпвала за създаването на специализиран заместник-омбудсман по въпросите на децата в контекста на изпълнението на препоръките на Комитета по правата на детето на ООН. 23 от всички 27 страни членки на Европейския съюз и още 11 страни извън ЕС, които са част от Съвета на Европа, имат специален закрилник на децата, който може да бъде Омбудсман или Комисар по правата на детето.

Страната ни е критикувана и са давани препоръки за създаването на независим орган за правата на детето към ООН. От 1997 година Комитетът по правата на детето на ООН (КПД) дава препоръки към България за съблюдаването на правата на детето от независим орган у нас, като през 2008 Комитетът отново ни припомня, че ние нямаме такъв орган[1]. Комитетът настоява държавата да положи всички усилия за изпълнението на заключителните препоръки от първоначалния доклад, които все още не са изпълнени. Въпреки това нашите политици все още не са обособили независим орган в страната „за мониторинг и популяризиране правата на децата, както и осигуряване на достъпен механизъм за подаване на жалби от деца и техни представители”[2].

Българският омбудсман не е част от ЕМОД и никой от администрацията му не присъства на тази важна среща, на която се обсъждат въпроси, свързани с детското и младежко правосъдие, въпреки че в администрацията е получена покана за конференцията. Омбудсманът в България не може да бъде част от тази мрежа за децата в Европа, тъй като не могат да бъдат покрити критериите, нито законодателните, нито структурните изисквания, за да влезе администрацията в семейството на омбудсманите за детето.

[1]  Заключителни препоръки на Комитета по права на детето на ООН по втори периодичен доклад на България (CRC/C/BGR/2), приети на 1342-рото заседание от 06 юни 2008 г.

[2] Отново в цитирания документ

 

 

Прочетете също и:

Национална мрежа за децата, родители, граждански организации и активисти с над 120 въпроса към Министерство на образованието и науката

Национална мрежа за децата получи над 120 въпроса зададени от родители, граждански организации и активисти в социалните мрежи.[…]

Криптобосс