От 3 до 5 октомври в Женева се проведе международна конференция, посветена на Насоките на ООН за алтернативна грижа за деца.
Конференцията бе организирана от Международния институт по правата на детето и Уневерситета на Женева в партньорство с Better Care Network, CELCIS, HHC, RELAF, FICE, Save the Children, SOS Children’s Villages, ISS и Уницеф, като участие в нея взеха 400 представители на национални власти и агенции, различни международни и местни неправителствени организации, международни експерти, изследователи и млади хора от 76 държави от целия свят.
Програмата на събитието включваше дискусии по ключови теми като регулаторна рамка и финансиране, механизми за предотвратяване разделянето на децата от семействата им, качество на алтернативната грижа за деца, както и специализирани панели за включването на децата и младежите с увреждания, подкрепа за напускащите грижа и процеса на деинституционализация в европейски и международен мащаб.
От страна на България участие в конференцията взеха Офелия Кънева, председател на Държавната агенция за закрила на детето, Поля Каньова, представител на Агенцията за социално подпомагане, Събина Събева, изпълнителене директор на Международната социална служба, Галя Маркова от Ноу Хау Центъра за алтернативна грижа за деца, Милена Харизанова и Десислава Енчева от Уницеф – България и Дани Колева от Национална мрежа за децата.
Опитът на България в реформата на системата за грижи бе представен в три различни панела, които бяха насочени към споделяне на опит в цялостния процес на реформа, създаването на механизми за предотвратяване на разделянето на децата от семействата им и деинституционализацията в международен контекст.
Регионалният съветник на Уницеф по темата за закрила на детето Жан-Клод Легран сподели опита и научените уроци от закриването на 14 дома за медико-социални грижи за деца в страната. По неговите думи, реформата в България е най-сложната реформа в грижите за деца в региона. Някои от основните акценти, които той сподели, бяха свързани с постигнатите резултати по отношение на намаляване на броя и дела на децата в институции в България чрез прилагането на национален план, насочен към системна реформа и закриване на домовете за деца, продължаващата дискриминация към децата с увреждания, нуждата от подкрепа към приемните родители и необходимостта от повишаване на капацитета за работа с най-уязвимите семейства.
Дани Колева от Национална мрежа за децата сподели опита на страната в реформиране на системата за грижи от 1999 г. до 2015 г. като освен постигнатите резултати като изградена система на закрила, законодателство и резултати за децата, тя представи и основните предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени от тук нататък – създаване на споделено разбиране и концепции за ключови термини и дефиниции като интегрирани услуги, ранна интервенция и др., ориентиране на законодателството и практиките не само към подкрепа на децата, но и родителите и семействата, инвестиране в разработване на стандарти за компетентност и професионализъм на различните специалисти, работещи с деца и ориентиране на цялото законодателство и политики към гарантиране правата на всяко едно дете, превенция и семейна подкрепа.
Пълната презентация може да бъде видяна тук (1 MB, PPTX)