Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014 – 2020″ („ОПРЧР 2014-2020″) е насочена към постигането на по-висока и качествена заетост, намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване, както и модернизиране на публичните политики. Това са основните стълбове заложени и в петте приоритетни оси (ПО) на „ОПРЧР 2014 – 2020″. По тях България ще разполага с близо 658 млн. лв. за развитието на интегрирани социални услуги.
Първата ос „Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места“ включва две тематични цели. Едната е „Насърчаване на устойчивата и качествена заетост и подкрепа за мобилността на работната сила“, а другата – „Инвестиции в образованието, обучението, включително професионалното обучение, за придобиване на умения и ученето през целия живот“. ПО 2 „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“ обхваща само по-слаборазвитите региони и целевите общности. Приоритетна ос 3 „Модернизация на институциите на пазара на труда, социално включване и здравеопазване“ подкрепя само проектни предложения за повишаване институционалния капацитет на държавните органи и заинтересованите страни, както и такива идеи, които допринасят за една по-ефективна публична администрация. ПО 4 „Транс-национално сътрудничество“ е за насърчаване на международното партньорство в сферата на пазара на труда, социалното включване, здравеопазването, равните възможности, недопускането на дискриминация и укрепването на институционалния капацитет. Последната ос е „Техническа помощ“. Тя подпомага проекти за подобряване процесите на планиране, изпълнение, мониторинг и оценка на „ОПРЧР 2014 – 2020″, както и за повишаване знанията на бенефициентите при разработването и управлението на проекти по програмата.
Потенциални бенефициенти по „ОПРЧР 2014 – 2020″ са работодатели и клъстери, самостоятелно заети лица, неправителствени организации, образователни и обучителни организации и институции, включително и такива за посреднически услуги на пазара на труда,
Управляващ орган на „ОПРЧР 2014 – 2020″ е Министерството на труда и социалната политика общини и райони; центрове за информация и професионално ориентиране, за кариерно развитие и за развитие на предпри-емачеството, социални партньори; държавни институции, доставчици на здравни услуги, публични лечебни и здравни заведения, медицински университети и читалища, държавни предприятия и социални предприятия и кооперации за хора с увреждания.
Обявени процедури
Приоритетна ос 1
1. Процедура „Активни“ – нейната цел е активиране и интеграция в заетост на младежи до 29-годишна възраст, които не учат, не са заети и не са регистрирани като безработни лица. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ (БфП) е 26 млн. лв.
2. „Младежка заетост“ е с бюджет 72 млн. лв. Основната задача на тази процедура е повишаване на конкурентоспособността на младежите чрез осигуряване на възможност за стажуване или обучение по време на работа.
3. Един милион лева е ресурсът на процедурата „Повишаване на ефективността на провежданата политика по заетостта“. Приоритет тук е борбата срещу неравновесията на пазара на труда и насърчаването на икономическия растеж чрез идентифициране на потребностите от квалифицирани кадри в определени икономически дейности и класове професии, изготвяне на прогнози за развитието на пазара на труда в България, както и изготвяне на оценки на водената политика в сектора.
4. „Обучение и заетост за младите хора“ е процедура, насочена към интеграция на безработни младежи до 29-годишна възраст, които са регистрирани в дирекции „Бюро по труда“ (ДБТ). Общият размер на БфП е 115 000 000 лв.
5. „Подобряване качеството и ефективността на публичните услуги за уязвимите групи на пазара на труда и работодателите“ е с бюджет 28 млн. лв. и е за модернизиране дейността на Агенцията по заетостта (A3) и предоставяне на по-качествени услуги за търсещите и предлагащите работа.
6. Интеграцията на безработни лица на възраст над 29 г.,регистрирани в ДБТ, е една от основните политики, която Министерството на труда и социалната политика следва. Процедурата „Обучение и заетост“ е в тази насока – има за цел да намери работа на нуждаещите се чрез обучения, съобразени с индивидуалните нужди на работното място и субсидия за заетост. Бюджетът е 81 млн. лв.
7. Процедурата „Ново работно място 2015″ има за цел да осигури предпоставки за създаване на устойчиви работни места за безработни и неактивни лица. БфП е в размер наЮО млн. лв.
8. „Добри и безопасни условия на труд“ е друга важна за оперативната програма процедура, която е насочена към осигуряване на безопасни условия на труд в предприятията, както и подобряване на работната среда, организацията на труд и управлението на човешките ресурси, което от своя страна се очаква да подобри качеството на работните места и да рефлектира положително върху производителността в предприятията. Бюджетът е 80 млн. лв.
9. „Национална EURE-мрежа“ цели увеличаване обхвата и подобряване
достъпа и качеството на предоставяните услуги за транснационална мащабна мобилност чрез изграждане на нова структура на националната EURE- мрежа. Стойността на тази процедура е 5,25 млн. лв.
10. Близо 2,5 млн. лв. са предвидени по процедурата „Развитие на политики и инструменти за подобряване на условията на труд в малките и средните предприятия (МСП) в производствената верига на многонационални компании (МНК)“.
11. „Развитие на националната система за оценка на компетенциите – Му Competence“ е за разработване на професионални стандарти за компетентност в упражняването на конкретна професия и длъжност на ниво предприятие и цели подобряване уменията на предприятията да дефинират необходимите компетенции за дадени професии и по-адекватно дефиниране на нуждите от работна сила в определени умения, както и оценяването на възвръщаемостта от обученията на заетите. Размер на БфП е 2 524 000 лв.
12. „Постигане на устойчива и качествена заетост посредством подобряване привлекателността на професии със слабо предлагане на пазара на труда в ключови за развитието на българската икономика сектори“. Основната цел на операцията е да създаде цялостен модел за решаване на един от основните проблеми на пазара на труда през последните 15 години – дисбаланса между търсенето на квалифицирана работна сила от страна на ключови за развитието на българската икономика сектори и предлагането на човешки ресурси със съответната квалификация. Общият размер на БфП е 2 324 300 лв.
13. „Специализация в здравеопазването“ има за задача да подпомогне повишаването на професионалния капацитет на обучаващите се лекари специализанти и осигуряването на по-качествени здравни услуги. Бюджетът е 5 500 000 лв.
Приоритетна ос 2
1. „Нови алтернативи“ е процедура за намаляване риска от зависимост от институционален тип грижи и подобряване качеството на живот на възрастни болни лица и хора с увреждания. Бюджетът е 65 млн. лв.
2. „Независим живот“ е за подобряване качеството на живот и на достъпа до услуги за социално включване в отговор на комплексните потребности, включително и здравни, на хора с увреждания и хора над 65 г. Операцията има за цел и да предостави възможности за връщането на реалния пазар на труда на лицата, които полагат грижи за близките си с увреждания. Ресурс – 150 млн. лв.
3. Процедурата „Приеми ме 2015″ е в подкрепа за процеса на деинститу-ционализация на деца чрез продължаване и надграждане на устойчивия модел за развитие на заместваща семейна грижа за деца, настанени в специализирани институции, деца в риск и деца с увреждания, както и развиване на нови модели на работа и услуги за деца в риск и техните родители. Общият размер на БфП по нея е 51 600 000 лв.
4. „Услуги за ранно детско развитие“ – целта на процедурата е превенция на социалното изключване, намаляване на бедността сред децата чрез инвестиции в ранното детско развитие и чрез подкрепа за дейността на създадените по Проект за социално включване (финансиран със заем 7612BG от Международната банка за възстановяване и развитие в периода 2008 – 2015 г.), интегрирани услуги за ранно детско развитие, насочени към деца до 7-годишна възраст от уязвими групи. Бюджетът е 30 млн. лв.
Приоритетна ос 3
1. „Разработване и внедряване на система за мониторинг, оценка и контрол за изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 г.“ Основната задача на процедурата е да подпомогне интеграционните политики, като създаде ефективна система за регулярно и системно информационно осигуряване, наблюдение, оценка и контрол на постиженията и неуспехите от провежданата Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012 – 2020 г. Бюджетът е 2 млн. лв.
2. „Центрове за заетост и социално подпомагане“ – чрез процедурата ще се осигури улеснен достъп на безработни лица и хора, получаващи социални помощи, до заетост и възможности за социално включване чрез по-активни услуги за намаляване периода на социално подпомагане. Бюджетът е 15 млн. лв.
3. „Предотвратяване на дискриминацията и създаване на равни възможности“ – с 1 млн. лв. ще бъде повишен капацитетът на Комисията за защита от дискриминация и нейните регионални представители, за да се повиши ефектът от дейността й по превенция, установяване и предотвратяване на дискриминацията за рискови групи и общности.
4. Процедурата „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“ цели да оптимизира работните процеси в Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, като акцентира върху подобряване процеса на планиране на инспекционната дейност и въвеждането на иновации в обучението на служителите. Бюджетът е 4 855 000 лв.
5. „Нови стандарти за социални услуги“ – процедурата ще подобри достъпността, ефективността и процеса на деинституцио-нализация на социалните услуги за децата, възрастните хора и пълнолетните лица с увреждания, както и ще подобри качеството на предоставяните социални услуги чрез анализ и разработване на актуални стандарти за качество и финансиране, съобразно нуждите на потребителите. Общият размер на БфП е 2 млн. лв.
6. Над 28 млн. лв. могат да бъдат усвоени по процедурата „Повишаване на капацитета на служителите в сферата на закрилата на детето, социалните услуги и социалното подпомагане“. С нея се цели да се подобри капацитетът за планиране, изпълнение, мониторинг, оценка и контрол на политиките в сферата на социалните услуги, социалното подпомагане и закрила на детето чрез внедряване на разработената интегрирана информационна система на Агенцията за социално подпомагане. Също така се очаква да се подпомог- не процеса по деинститу-ционализация на децата и възрастните чрез подкрепа за качествени социални услуги в общността, както и изграждането и надграждането на капацитет за провеждане на ключовите реформи в социалния сектор. Процедурата ще спомогне и да се утвърди моделът на областно планиране на социалните услуги, като се отчетат най-добрите практики както за самите услуги, така и за моделите за взаимодействие на местно равнище чрез извършване на проучвания и анализи и въвеждане на добри практики.
7. С реализиране на процедура „Повишаване на капацитета на служителите в сферата на закрилата на детето, социалните услуги и социалното подпомагане“ ще се създадат предпоставки за по-ефективен и прозрачен процес при изпълнение на контролните функции на Агенцията за социално подпомагане.
Предстоящо до края на годината
До края на 2016 г. се предвижда да стартират редица процедури, които са одобрени от Комитета за наблюдение (КН) на програмата, включително и утвърдените на последното му заседание на 3 юни 2016 г. Очаква се да бъде отворена процедура „Обучения за заети лица“ с бюджет 50 млн. лв. за осигуряване на възможности за предоставяне квалификационни услуги и обучения за заети лица в микро-, малки, средни и големи предприятия с цел повишаване производителността на труда и създаване на условия за устойчива заетост.
С цел интеграция на едни от най-уязвимите групи на пазара на труда, а именно лицата с ниска степен на образование, ще стартира „Обучение на възрастни, преминали курсове за ограмотяване“. По тази процедура се предвижда да се реализират съвместни мерки с Министерството на образованието и науката, като заделеният бюджет е в размер на 10 млн. лв.
Със 7 млн. лв. ще се подкрепи повишаването на качеството на предоставяната спешна медицинска помощ чрез инвестиции в човешкия капитал по линия на процедура „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния“.
„Гъвкави възможности за заетост и обучения в предприятия с променлив интензитет на дейността“ с бюджет 30 млн. лв. също ще стартира до края на годината. Чрез процедурата работодателите
за първи път ще имат възможност сами да определят в кои периоди човешките ресурси в предприятията ще работят и в кои ще се обучават. По този начин работодателите със сезонност в дейността ще планират според интензитета си обученията, в които да се включат работещите при тях, както и безработните или неактивните лица, които ще наемат допълнително.
Друг нов подход към обученията на заети ще предостави процедурата
„Специфични обучения“ с бюджет 10 млн. лв., насочена към повишаване производителността на труда и създаване на устойчива заетост чрез уникални за всяко предприятие обучения. Те ще се провеждат по конкретни програми, съобразени със спецификата на работните места.
Ще се обяви и процедура на стойност 50 млн. лв., която ще се реализира чрез т.нар. ваучерен механизъм. Операцията ще подкрепи заети лица със средно или по-ниско образование, които са най-уязвими от загуба на работното място и срещат големи трудности при прехода към нова работа.
Нова процедура на стойност 5 млн. лв. ще реализира дейности за подготовка на бъдещи предприемачи. Тя ще предостави комплекс от обучения и услуги, които да подпомогнат целевите групи в разработката и преценката на идеите си за бизнес дейности, придобиването на нужни за управлението и развитието им знания и умения и разработването на жизнеспособни планове за реализация на успешна стопанска дейност. Желаещите да развиват собствен бизнес ще имат възможност за насочване и достъп до кредитен ресурс чрез финансовите инструменти на „ОПРЧР 2014 – 2020″ и ще могат да ползват допълнителни консултации в стартовия период за своето устойчиво развитие като предприемачи.
Предвижда се и стартирането на „Готови за работа“ с бюджет 10 млн. лв., насочена към младежи до 29-годишна възраст включително,които не учат, не са заети и не са регистрирани като безработни лица в A3. Целта е да се подобрят възможностите им за намиране на работа и трудовата им реализация.
Социално включване
Разширяване на възможностите за подобряване качеството на живот на хората с увреждания и техните семейства е основна цел и на процедура „Активно включване“, която е в процес на обществено обсъждане. Мерките по нея ще допринесат за улесняване достъпа до заетост на уязвими групи, включително и чрез предоставяне на инова-тивни социални и здравни услуги и допълващи мерки за обучения и последваща субсидирана заетост на уязвимите групи. „Активно включване“ е с прогнозен бюджет 20 млн. лв., а допустими бенефициенти ще са неправителствени организации, организации, предоставящи посреднически услуги на пазара на труда, образователни и обучителни институции и организации, доставчици на социални услуги.
В рамките на одобрената от КН процедура „Развитие на социалното предприемачество“ с бюджет 15 млн. лв. ще се предостави подкрепа за дейността на социални предприятия, специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания във връзка с осигуряване на заетост. Ще бъдат допустими и дейности за социален маркетинг и популяризиране на социалната икономика и предприемачество, подобряване на капацитета и човешките ресурси. Целта е да се подобри социалната и професионалната интеграция на представители на уязвимите групи в сектора на социалната икономика чрез обучения и квалификация за лицата, за които се осигурява заетост в социалните и в специализираните предприятия и кооперациите на хора с увреждания. Допустимо ще бъде осигуряване на оборудване и адаптиране на работни места.
Съвместно с Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ се предвижда стартиране на интегрирана процедура, която цели да допринесе за повишаването качеството на живот, социалното включване и намаляване на бедността, както и до трайната интеграция на най-маргинализираните общности, включително ромите, чрез реализацията на комплексни мерки и прилагането на интегриран подход. Заделеният бюджет е 80 млн. лв., като се предвижда операцията да съдържа дейности в 4 направления:
– „Подобряване достъпа до заетост“;
– „Подобряване достъпа до образование“;
– „Подобряване достъпа до социални и здравни услуги“;
– „Развитие на местните общности и преодоляване на негативните стереотипи“.
Източник: в. Строител
Снимка: stockvault.net