Преди дни в Брюксел се състоя форума SmartCARE & PROTECT-EUROPE Showcase Event – демонстрационно събитие за постигнатото в тези два ключови европейски проекта за борба с HPV заболяванията. SmartCARE и PROTECT-EUROPE се изпълняват в рамките на EU4Health Programme 2021-2027, ръководена от Европейската организация за борба с рака (European Cancer Organisation.).
В панел от програмата модератор беше Пламена Николова, съпредседател на Управителния комитет на PROTECT-EUROPE и представляващ Национална мрежа за децата в тези проекти. Тя модерира панела “Създаване на връзка: Добри практики в разговорите на медицински професионалисти с млади хора, родители и лица, които се грижат за HPV ваксинация“ (Making a connection: Best practice in HCP conversations with young people, parents and carers about HPV vaccination).
Акценти от форума и данни за Европа и България, оповестени в дискусиите
Човешкият папилома вирус (HPV) причинява около 90 000 случая на рак в Европа всяка година. Близо 30% от заболяванията, причинени от HPV, са сред мъже. Европейският план за победа над рака, публикуван през 2021 г., посочи за приоритет полово неутралната ваксинацията срещу HPV (едновременно сред момчета и момичета).
Полово неутралната ваксинация с ниво на покритие от 90% е от основно значение, за да се постигне почти 100% елиминиране на всички видове рак, причинени от HPV.
Макар у нас през последната година да беше отбелязано увеличение в броя на ваксинираните момичета, България остава на опашката в Европа по дял на ваксинациите срещу HPV. След нас са само Босна и Херцеговина и Черна гора. Тази статистика върви с факта, че страната ни е на трето място в Европа по заболеваемост и на четвърто по смъртност от рак на маточната шийка – втората по честота причина за смърт при млади жени между 15-44 год. след рака на гърдата. Вече 12 години страната ни има въведена Национална програма за превенция на рака на маточната шийка, а ваксината за момичета 10-14 години се осигурява от държавата и не се заплаща от пациентите, с което България е част от над 150 държави по света с работещи ваксинационни програми. У нас обаче ваксинационното покритие отбелязва много бавен ръст и до скоро беше едва 3%.
С най-висок дял на ваксиниране са в Туркменистан и Узбекистан (там нивата са вече над 90%), Норвегия, Кипър, Португалия, Швеция. Сред водещите страни е и Ирландия, която въвежда полово неутралната ваксина през 2019 г. Там ваксинирани през 2022/2023 са 80% от момичетата и 77% от момчетата.
Демонстрационното събитие показа резултатите от инициативите PROTECT-EUROPE и SmartCARE
PROTECT-EUROPE се фокусира върху предотвратяването на ракови заболявания, причинени от човешкия папиломен вирус (HPV), като подкрепя приемането на полово неутрална ваксинация в страните-членки на ЕС. Целта е да се осигури защита за населението срещу ракови заболявания, причинени от HPV, напр. цервикален, анален, пенисен, вагинален, вулвален и орофарингеален.
SmartCARE разработва смарт карта за преживели рак – под формата на мобилно приложение – за подобряване на здравето и благосъстоянието на пациентите в Европа и е обединено усилие да се помогне на държавите да се справят с предизвикателството на живота с рак, включително подкрепа за възстановили се пациенти, които продължават живота си. Интерактивни семинари между пациенти/оцелели/болногледачи/лекари събират ценна обратна връзка от всички участващи страни в проблема. Повече за проекта и приложението може да научите тук: www.smart-care.org
Беше представен и интерактивният онлайн ресурс PROTECT-EUROPE Hub, който предоставя на заинтересованите страни знания и инструменти за елиминиране на причинени от HPV ракови заболявания. Присъстващите изследваха платформата и възможностите, които предоставя за професионалисти и пациенти. Повече вижте в сайта: https://hpvhub.ipvsoc.org/protect-europe
Демонстрационното събитие в Брюксел отново подчерта важната роля на здравните специалисти при вземането на решения за ваксиниране от младите хора и техните родители. Те трябва да получат информация, насоки и обучение за това как да общуват ефективно с пациентите си, за да насърчат ваксинирането срещу HPV. Очаква се ресурсите, разработени от PROTECT-EUROPE – включително програма за обучение и майсторски класове за здравни специалисти и онлайн център – да осигурят значителна подкрепа за професионалисти в областта на здравето и общественото здравеопазване, работещи за подобряване на възприемането на полово неутрална ваксинация в цяла Европа.
Много ресурси за професионалисти, възможности за безплатни обучения, както и полезна информация за пациенти или желаещи да се ваксинират има в ресурсния център (на английски език) тук – https://www.europeancancer.org/eu-projects/impact/protect-europe и тук https://www.europeancancer.org/eu-projects/impact/resource/protect-europe-final-report.html
Снимки: European Cancer Organisation