Координаторът на Мрежата за правна помощ на НМД Георги Еленков участва в предаването “Кой говори” по “Дарик Радио”, с водещ Мария Черешева, за да коментира проблема с липсата на единно събиране на данни за насилието над деца в България и решението, което НМД предлага.
Ето няколко акцента от участието на Национална мрежа за децата в “Кой говори”:
Всяка година, когато от НМД разпращаме до институции заявления за достъп до информация за различни форми на насилие над деца, се сблъскваме с проблема, че в България липсва информационна свързаност (в т.ч. дигитална ) и оперативна съвместимост между институциите, които събират административни данни за насилието над деца.
Коректно е обобщението на колегите от УНИЦЕФ, че всяко второ дете е било жертва на някакъв вид насилие, доколкото това твърдение почива на широко изследване на УНИЦЕФ, свързано с различни форми на насилие (физическо, сексуално, емоционално, пренебрегване, множествени форми на насилие).
Българската държава обаче продължава да няма пълна картина на конкретните размери на насилието над деца в страната. Липсва единно, хармонично събиране на данни. А практиката на НМД показва, че независимо какво държавническо решение се взема – било то за построяването на Национална детска болница или за приемането на нова Методика на планиране на социалните услуги – винаги следва да има предварителен анализ, стъпващ върху надеждни обективни данни. Ето защо, с колегите от Държавната агенция за закрила на детето и Института по медиация и управление на спорове съвсем наскоро започнахме изпълнението на проекта “Национален единен регистър на насилието над деца” (“National Unified Registry on Violence Against Children), финансиран от Европейската комисия.
Целта ни е да обследваме пълната картина на събирането на административни данни за насилие над деца в България – по места, на национално равнище, в различни системи (кооридинационните механизми, системата на закрила, правоохранителната система и др.). Да проследим къде има координация между институциите, какви информационни системи действат към момента, как може да се обезпечи дигитална оперативна съвместимост между тях. Целим да изградим работещи решения, които да послужат на държавата при създаването на единна Национална информационна система за насилието над деца. Това не е просто проектна инициатива, която ще остане изолирана в рамките на гражданския сектор. Напротив, визията ни е тази тема да я държим постоянно на институционално равнище, за което ще разчитаме и на проектния партньор ДАЗД. Именно те фасилитираха разписването, а сега координират изпълнението на Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца (2022-2024), където подобна информационна система е заложена като цел. Тоест, нашият проект се явява в подкрепа на изпълнението на програмата.
Ето какво още каза координаторът на Мрежата за правна помощ: https://darik.bg/znaem-li-kakvo-se-sluchva-s-nasilieto-nad-deca-u-nas?fbclid=IwAR3utfB4ixyzrCwT0Ohp7X2DX6xFN89bOv-3-1NsrXdEJVXWqkHxx5TbuOE
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са на автор/ите и не отразяват задължително тези на ЕВропейския съюз или Европейската комисия. Нито Европейският съюз, нито Европейската комисия са отговорни не са отговорни за тях.
Снимка: unsplash.com