На 24 март в Народното събрание се проведе Кръгла маса на тема „Ранното детско развитие – реалност и перспективи“
Дискусията беше под патронажа на председателя на парламентарната комисия по здравеопазване д-р Даниела Дариткова и се организира от Българска педиатрична асоциация, УНИЦЕФ България и Български Червен кръст.
В дискусията по темата за предизвикателствата и възможностите на ранното детско развитие се включиха Проф. Владимир Пилософ, председател на Българската педиатрична асоциация; г-жа Мария Хесус Конде, представител на УНИЦЕФ за България; проф. Константин Койчев, представител на Български червен кръст; Антъни Томпсън, постоянен представител на Световната банка за България, Чешката република и Словакия; Лазар Лазаров, заместник-министър на труда и социалната политика; Йорданка Фандъкова, кмет на Столична община; Мая Василева, Австралийска програма за ранно детско развитие, и др.
„Ранното детство е удивителен период, в който се формират здравето, поведението и способността на детето да учи. Именно затова първите години от живота са огромна възможност да се реализират правата на децата в полза на самите тях, на обществото и на света“, каза Мария Хесус Конде, представител на УНИЦЕФ за България. “Рисковете в ранното детско развитие са свързани с неглижирането, бедността, непълноценното хранене, насилието и други”, заяви още Мария Хесус Конде.
30% от българчетата между 12 и 36 месеца страдат от анемия. Това показват международни данни, цитирани от председателя на УНИЦЕФ за България по време на кръгла маса. Проучването показва още, че българките кърмят бебета си средно по 2-3 месеца. Затова специалистите са категорични, че в страната ни трябва да се проведе кампания за насърчаване кърменето. „Трябва да се осигури медицинска помощ за всички бременни, които не са осигурени”, категорични са от УНИЦЕФ.
От Министерството на здравеопазването припомниха, че вече са отпуснати 8 млн. лв. за създаване на 28 центъра за майчино и детско здраве. „В тях бременните, майките и децата могат да получат безплатна помощ”, поясни зам.-министърът на здравеопазването Адам Персенски.
„Балансираният подход към детското емоционално, социално, когнитивно и езиково развитие създава предпоставки за успех в училището, професията и обществото. Правилното развитие на детския мозък изисква стабилна, грижовна и интерактивна връзка с възрастни. Такава подкрепяща и обучаваща среда започва у дома, но продължава и трябва да бъде подкрепена от множество други структури и програми“, това заяви Проф. Владимир Пилософ, председател на Българската педиатрична асоциация.
Проф. Пилософ попита дали медиите си дават сметка как едни негативни новини влияят на хилядите бременни жени. Мозъкът е единственият орган, чието развитие продължава и след раждането, заяви експертът. По думите му гените залагат каква ще е мозъчната матрица, но външната среда има изключително значение за реализиране на потенциала на детето. Проф. Пилософ определи като погрешно схващането, че децата се разглезват, ако родителите често ги прегръщат. Детето трябва да усеща привързаността на родителите си, защото това изгражда сигурност, категоричен беше специалистът. Според него съществена за развитието е и стимулиращата роля на външната среда. “Телевизията и таблетът не могат да заместят майката, посочи специалистът и допълни, че те не активират мозъка така, както четенето на книги. По думите му гледането на телевизия в ранна детска възраст има неблагоприятен ефект върху речевото развитие на детето. Важно е да се развива умението на децата да решават и изпълняват различни задачи”, смята той.
Според участници в дискусията съвременните родители не използват ефективно времето с децата си. Общуването с родителите е изключително важно за развитието на децата, отбелязаха специалисти. Познавателните и социално-емоционалните умения се усвояват в ранната детска възраст, затова е важно този период да не бъде пропуснат от родителите и учителите, каза Антъни Томпсън от Световната банка.
“Българската майка е свръх протективна и създава инфантилни деца”, смята доц. Христо Хинков от Националния център по обществено здраве и анализи. Той допълни, че когато се говори за стратегии за ранното детско развитие, трябва да се обърне внимание и на този социокултурен фактор в България. По думите му, когато майката предпазва детето си максимално от всякакви естествени травми, тя задържа развитието му.
По време на кръглата маса бяха обсъдени съвременните научни разбирания относно важността на ранното детско развитие за бъдещото личностно изграждане на човека, както и за бъдещето на обществото и държавите и конкретно за България.
Източници: unicef.bg, novini.bg, в. Монитор
Снимка: freeimages.com