Ниското ниво на медийна грамотност и повишената критичност към официалните източници на информация, кара различни хора да се доверяват безкритично на всеки източник, различен от официалния – това създава среда за разцвет на множество конспиративни теории.
Понякога тези конспиративни теории генерират истинска истерия, какъвто беше случаят с Истанбулската конвенция за защита на жените от насилие, както и настоящият казус със Стратегията за детето.
Това се казва в разпространена до медиите позиция на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) – България.
Българските граждани имат проблем с достъпа до достоверна информация. Нито държавните институции, нито традиционните медии се ползват с безспорен авторитет и това тласка много хора към алтернативни източници на информация. Тези алтернативни източници обаче често са недостоверни и вместо информация, предлагат дезинформация, се казва в позицията.
Подобна обществена психоза никак не е безопасна и в редица случаи може да застраши дори човешки животи. Кампаниите срещу ваксините например са причина за възникване на епидемии, припомнят от асоциацията.
В същото време страхът от произволна намеса в нещо толкова лично като семейството и отглеждането на деца е напълно разбираем. Нормално е по тази тема да се появят много и често ирационални опасения. Отговорност на държавата е да обяснява по-добре мерките, които предприема, за подкрепа на децата и семействата в риск, посочва АЕЖ. Въпреки емоционалния заряд на темата институциите не бива да предприемат действия, мотивирани от ирационални нагласи. Задача на администрацията е да върне дебата в полето на аргументите и научно базираните факти, препоръчва асоциацията.
Институциите имат огромен проблем с доверието. За да го решат, е необходимо да действат за максимална прозрачност в работата си. Такава прозрачност няма как да бъде постигната без качествени медии, които, от една страна, държат властта отговорна, а от друга, предоставят достоверна информация на обществото, посочва АЕЖ.
„Във връзка с притесненията на родители, че целта е да им се отнемат права, категорично заявявам, че отнемане на права на родителите не се предвижда нито в оттегления проект на стратегия за детето, нито в законодателството“, каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, цитиран от БТА, по време на парламентарния контрол.
По думите му не само, че нямало стратегия за детето с времеви хоризонт 2019 – 2030 година, срещу която се протестира, но към момента нямало и актуален проект на такъв документ, който да бъде обект на обществено обсъждане. В Министерството на труда и социалната политика (МТСП) не се работело и по разработването на Закон за детето, нито по друг закон в областта на правата на децата.
„Позициите, действията и мерките на МТСП винаги са били в съответствие с конституционния принцип, че отглеждането и възпитанието на децата до пълнолетието им е право и задължение на техните родители и се подпомага от държавата“, заяви Петков.
Министърът отбеляза, че по никакъв начин на ниво законодателство и стратегически документи не се допуска или предвижда разширяване на правомощията на държавните служители спрямо семействата, отнемане на деца или отнемане на права. „Напълно неоснователни са и притесненията, че държавните органи ще отнемат деца при фалшиви сигнали“, каза Петков.
По думите му подобни твърдения показват недобро познаване на действащото от много години законодателство в България в областта на закрилата на децата. „Пример за това е непознаването на действащата от 2003 г. норма в Закона за закрила на детето за задължението за съдействие, съгласно която „лице, на което стане известно, че дете се нуждае от закрила, е длъжно незабавно да уведоми дирекция „Социално подпомагане“, ДАЗД и МВР“, каза Петков. Той допълни, че същото задължение има и всеки, на когото това е станало известно във връзка с упражняваната от него професия или дейност, дори и ако то е обвързано с професионална тайна. „Това е норма, действаща от 16 години, и не е въведена с последните промени в Закона за закрила на детето“, припомни Бисер Петков.
„Във връзка с действията на социалните работници при подаден сигнал за дете в риск трябва да се има предвид, че тяхното задължение да проверяват всеки сигнал също не е ново“, каза още Бисер Петков.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: pixabay.com