Споделяме Становището на Национална мрежа за децата и Мрежа за правна помощ към Национална мрежа за децата относно проекта на Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс № 002-01-64 от 10.11.2020г.
Със законопроекта се цели пълното въвеждане в националното законодателство на разпоредбите на Директивата относно процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателното производство (Директива (ЕС) 2016/800 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 година относно процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателното производство) и на Директивата за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления (Директива 2012/29/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 година за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления и за замяна на Рамково решение 2001/220/ПВР на Съвета).
След детайлно запознаване с цялостно с предложените изменения и с цел обезпечаване тяхното съответствие с най-добрия интерес на детето, с настоящото становище целта е да обърнем вниманието Ви на няколкото разпоредби, относно които Национална мрежа за децата е на мнението, че следва да бъде приложен различен подход.
Относно изменението в чл. 22, ал. 3 от ЗИД на НПК и предвиждането на приоритетното разглеждане и решаване с предимство в случаите, когато обвиняемият е непълнолетен: Предвижданото изменение в чл. 22, ал. 3 от ЗИД на НПК цели да обезпечи бързото и приоритетно разглеждане на всички дела, по които обвиняемият е непълнолетен. Подобно законодателно решение следва да бъде подкрепено предвид, че е в интерес на непълнолетните извършители и в съответствие с идеите на щадящото правосъдие за деца в конфликт със закона.
Относно измененията и допълненията в чл. 139 и създаването на нов чл. 139а от НПК и задължителното присъствие на психолог или педагог при разпит на малолетен или непълнолетен: Предвижданите изменения и допълнения на практика целят да създадат по-благоприятни условия за разпит на непълнолетни, включително и посредством уреждането на законовата презумпция, че „при наличие на неотстраними съмнения относно възрастта на свидетеля, той се счита на възможно най-ниската възраст“. Тази разпоредба, ведно с новосъздадения чл. 139а от НПК, предвиждащ присъствието на психолог и педагог при разпитите на непълнолетни, цели създаването на едно по-щадящо отношение по време на наказателното производство, както и приемането на специални мерки във връзка със защитата на непълнолетните участници в него и обезпечаването на адекватни начини за събирането на доказателства от тях. Интерес представлява решението на законодателя да предвиди задължителното участие на психолог и педагог в разпитите на непълнолетни, без обаче да конкретизира експертизата, която същите следва да притежават предвид спецификите на работата с деца. Професиите „психолог“ и „педагог“ се практикуват в редица специализации, само малка част от които са в сферата на детското развитие и психология. Поради това и е препоръчително предвижданата законова уредба да бъде прецизирана с цел отчитането на висшия интерес на детето, който може да бъде обезпечен единствено от включването на професионалисти, притежаващи експертиза и преминали допълнително обучение в сферата на детската психология.
Отправяме предложение изменението на чл. 139а, ал. 3 от НПК да бъде в следната редакция:Присъствието на педагог, психолог или социален работник със специализирана квалификация в сферата на детската психология и развитие е задължително, когато свидетелят със специфични нужди от защита е малолетен или непълнолетен. Когато това е необходимо, разпитът се провежда и в присъствието на родителя, настойника или попечителя.
В обобщение, НМД и Мрежата за правна помощ към НМД считаме, че посочените изменения имат своето място в законодателството ни като начин за имплементиране на Директивата относно процесуалните гаранции за децата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателното производство и на Директивата за установяване на минимални стандарти за правата. Независимо от това, с цел обезпечаване цялостното и правилно въвеждане в националното ни законодателство на уредба в унисон с духа и принципите, залегнали в Европейското законодателство, отправяме апел включените в настоящото становище добавки да бъдат отчетени и взети предвид в следващата редакция на предложения ЗИД на НПК. От Мрежата за правна помощ към Национална мрежа за децата, застъпваме становището, че единствено осъществяването на последното би могло да обезпечи въвеждането в цялост на принципите, заложени в Директивите, да намерят място в националното ни законодателство.
Коментарите и препоръките на Национална мрежа за децата и Мрежа за правна помощ към Национална мрежа за децата по останалите членове в проекта на Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс № 002-01-64 от 10.11.2020г. можете да намерите в пълния текста на становището тук:358-Становище_НПК_НМД_МПП_04122020
Можете да се запознаете със становището и на сайта на НС: https://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2577/standpoint/ID/12191?fbclid=IwAR3Md1gxeqo8z5uczQmtkuOW1TvpIAP3Lrh1B18IoNCS3d6kAh1uS2T3v6s
Снимка: pixabay.com