Респираторните инфекции при децата са едно от най-честите заболявания, лекувани в първичната медицинска помощ в развитите страни. А амоксицилинът е най-предписваният антибиотик в тези случаи.
Но въпреки че повечето от тези инфекции са причинени от вируси и антибиотиците не се борят с вируси, а с бактерии, все още има много дебати за това дали тези лекарства са ефективни в тези случаи.
При възрастни вече е доказано, че антибиотиците не са ефективни при неусложнени респираторни инфекции, но досега е имало малко научни доказателства за тяхната ефективност при деца.
Сега най-голямото проучване за употребата на амоксицилин при респираторни инфекции при деца разкрива, че той също не е ефективен за облекчаване на симптомите.
Изследването, публикувано в The Lancet, е проведено от изследователи от Университета в Саутхемптън в сътрудничество с университетите в Бристол, Оксфорд и Кардиф.
Екип от изследователи от Университета в Саутхемптън се е заел да проучи ефикасността на амоксицилин за намаляване на продължителността на симптомите при деца с неусложнени инфекции на долните дихателни пътища, т.е. без пневмония.
За целта те са проучили случаите на 432 деца на възраст от 6 месеца до 12 години с неусложнени остри респираторни инфекции от клиники за първична медицинска помощ в Англия и Уелс.
Децата са били разпределени на случаен принцип да получават или амоксицилин, или плацебо, три пъти на ден в продължение на седем дни.
Детските лекари или медицинските сестри са оценявали симптомите в началото на изследването, а родителите, с помощта на децата си, когато е възможно, са попълвали подробен дневник на симптомите.
Амоксицилин едва намалява симптомите
Децата, получили плацебо, са имали симптоми, които са били оценени като умерено лоши или по-лоши за около 6 дни след посещение при лекаря. А тези, които са получавали антибиотици, се подобряват само с 13% по-бързо. Това е валидно дори при деца с по-интензивни симптоми: треска, хрипове в гърдите, кашлица с храчки или затруднено дишане.
Децата, получаващи амоксицилин за респираторни инфекции, при които лекарят не смята, че детето има пневмония, не се възстановяват много по-бързо, казва д-р Пол Литъл, професор по първична медицинска помощ в Университета на Саутхемптън и водещ автор на студиото.
Рисковете от антибиотиците
Но не само е безполезно да се прилага амоксицилин за респираторна инфекция, която не причинява пневмония, но може да бъде и контрапродуктивно. Прекомерната употреба на антибиотици, чиято основна причина е предписването в първичната помощ, особено когато те са неефективни, може да доведе до странични ефекти и развитие на антибиотична резистентност, пояснява проф. д-р Литъл.
Резистентността към антибиотици е една от най-големите заплахи за общественото здраве и може да направи голяма част от рутинната медицинска практика трудна или невъзможна в бъдеще.
Антибиотиците се използват например преди хирургични операции или при лечение на рак, но ако човек е развил резистентност към тях поради неправилна употреба или злоупотреба, те няма да работят, когато са необходими.
Изследователите настояват, че освен ако не се подозира пневмония, лекарите не трябва да предписват антибиотици на деца с респираторни инфекции, а по-скоро да предоставят на родителите информация за хода на заболяването и за всеки случай да предписват други лекарства, които облекчават симптомите.
Източник: puls.bg
Снимка: pixabay.com