Докладът „Не/равно детсво: Цялостен анализ на детската бедност и социалното изключване в България“ беше представен на 26 октомври във Враца като част от проект Политики и мерки на местно ниво за изпълнение на Европейската гаранция за децата.
Докладът е разработен по поръчка на Регионалния офис на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия в сътрудничество с офиса на УНИЦЕФ България. В изследователнския екип с ръководител д-р Иванка Шалапатова и водеща организация Фондация За нашите деца се включиха още Национална мрежа за децата и Институт за изследване на населението и човека при БАН. Изследването е предназначено да помогне на правителството на България да определи децата, които следва да получат приоритет в Националния план за действие по Европейската гаранция за детето и да направи препоръки за мерките, които е необходимо да бъдат въведени на национално, областно и местно равнище като допълнение към съществуващите мерки, които са се оказали ефективни за постигане на положителни резултати за децата.
„Не/равно детство“ идентифицира децата в нужда и бариерите, с които се сблъскват при достъпа до услугите, обхванати от Препоръката на ЕК за създаване на Европейската гаранция за детето, а именно образование и грижи в ранна детска възраст, училищно образование, здравеопазване, здравословно хранене и подходящо жилищно настаняване.
Докладът беше представен от Пламена Николова, директор „Политики за децата“ в Национална мрежа за децата и проф. Татяна Коцева, Институт за изследване на населението и човека при БАН. Приветствени думи отправиха г-жа Ася Илиева от кабинета на заместник-министъра по труда и социалните политики Надя Клисурска, г-жа Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ за България и г-н Калин Каменов, кмет на Община Враца.
В срещата взеха участие и представители различни местни институции и организации – г-жа Лорета Колева, началник на РУО-Враца, г-жа Галина Статкова, директор на РЦППО-Враца, г-жа Евгения Каменова, управител на Звено „Майка и бебе“, зам-директорката на РЗИ-Враца Ирена Видинова, представители на общинската администрация, училища и детски градини в града и областта.
След основните изводи от доклада, препоръките и насоките към отделните области и конкретно към подобряване на услугите за ранно обучение и грижа, бяха представени и добри практики на местно равнище.
Г-н Калин Каменов разказа за дейността на общината в образователната, здравната и социалната сфера и доброто взаимодействие между отделните служби и звена, работещи за подобряването на живота и закрилата на децата. Г-жа Илона Томова – ресурсен учител, и г-жа Милена Иванова – логопед, представиха добрите практики на РЦПППО-Враца за ерготерапия и сензорна терапия и допълваща и алтернативна комуникация за деца със специални потребности и увреждания, а г-жа Калина Христова, председател на Управителния съвет на Националната асоциация на ресурсните учители, сподели опита и работата на организацията по различни проекти, свързани с повишване на социално-емоционалните компетенции за образование и грижи в ранна детска възраст, повишаване на информираността на обществото относно предизвикателствата пред приобщаването на децата със специфични нужди в детските градини, както и начините да бъде осигурена подходяща подкрепа за за тях и техните семейства и учители. Добрите практики се прилагат в партньорство с училища и детски градини в цялата област Враца.
Национална мрежа за децата и партньорските организации ще продължават да полагат постоянни усилия в застъпническата си работа, за да гарантират включването на устойчиви и работещи практики и мерки в Плана за детската гаранция, с цел той да успее най-ефективно да изпълни основното си предназначение – достъп до ключови услуги за уязвими деца и изкореняване на детската бедност в България.