През последните две години най-много деца със специални нужди от българските домове за деца, лишени от родителска грижа, се осиновяват от американци, информира Дневник.
През 2012 г. са дадени 326 съгласия за международно осиновяване от българската държава за 395 деца, от които 124 са осиновени от семейства от САЩ. От италинци са осиновени 98 деца, а от французи – 31. За 2013 г. са дадени съгласия за 407 деца, от които американци са осиновили 120, италианци – 79, а французи – 46. Данните са изнесени от експерта към Съвета за международно осиновяване в министерството на правосъдието Милена Първанова.
Осиновяването от чужди граждани на български деца се различава от вътрешното осиновяване преди всичко по големия толеранс на чуждестранните семейства към специфичните нужди на децата, за които българската държава разрешава международно осиновяване. Това са деца, родени със синдрома на Даун, с други малформации и увреждания.
В повечето случаи международното осиновяване за тези деца означава преди всичко шанс за физическо оцеляване. Най-толерантни към етническия произход на децата са пак американците, показва статистиката.
В националната практика етническият произход, все още играе огромна роля, подчертава Милена Първанова. Тя разказва за случай с момиченце от дом за изоставени деца в Плевен, родено през 2002 г. със синдром на Даун, което през 2011 г., на 9-годишна възраст, е тежало само 5 кг., не е можело да се движи, заради крехкост на костите, само е лежало и е хранено лежащо с биберон.
В средата на 2011 г. детето влиза в мрежата за международно осиновяване и в края на същата година американско семейство заявява, че иска да види детото и го осиновява веднага. През 2013 г. момиченцето тежи 18 килограма, костната му система е стабилизирана, то се движи и вече е социализирано. Това показва прегледът на българския съвет за международно осиновяване, който прави следосиновителни наблюдения в продължение на две години.
Според експертите САЩ и Канада са държавите, в които има най-развита мрежа за социализиране и помощ на деца със синдром на Даун и други увреждания. В европейските държави осиновяването на такива деца не е в същия мащаб, а в България няма случаи осиновители да са поискали болно дете, за да го излекуват.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: the-blackboard.com