Александрина Димитрова е изпълнителен директор на фондация „Сийдър“. Започва като доброволец в организацията през 2012 г., а два месеца по-късно е назначена за координатор. Впоследствие ръководи програмите на фондацията, а през 2015 година поема управлението на “Сийдър“. Тя успява да разшири дейността на организацията, като удвоява броя на управляваните от нея социални услуги, както и броя на децата и младежите, за които фондацията полага грижи.
Откъде дойде идеята да създадете организацията и кои са основателите? Разкажете какво ви вдъхнови?
Фондация “Сийдър” е българска организация, създадена през 2005 г. Към онзи момент над 10 000 деца в България живеят в държавни домове. Първоначално “Сийдър” има за цел да подобри качеството на грижата, която получават – събира дарения, прави обучения и предоставя терапии. Но много бързо екипът разбира, че истинската промяна за децата може да настъпи, само ако се трансформира изцяло системата за закрила. А това означава държавни домове изобщо да не съществуват и всички деца и младежи да получат достъп до качествена индивидуална грижа и подкрепа в семейна или близка до семейната среда.
Кой е най–големият ви успех?
През 2007 г. екипът на фондация “Сийдър” посещава за пръв път Дома за деца с умствена изостаналост в с. Горна Козница. Това посещение е решаващо за бъдещето на фондацията: от този момент тя работи за закриване на държавните домове, защото те не могат да осигурят качествена грижа за децата и системно нарушават техните права. И това, което първоначално изглежда напълно невъзможно, става факт – 3 години по-късно излезлият като от филм на ужасите дом е закрит, а всички 58 деца и младежи са настанени в значително по-качествена и близка до семейната среда.
Закриването на Дома в с. Горна Козница съвпада с това на Дома в с. Могилино. Тези процеси дават началото на деинституционализацията в България. Ние сме активен участник в нея и до днес, като през годините спомогнахме за закриването на още 14 държавни институции и се превърнахме в българската организация, предоставяща 24-часова грижа в центрове от семеен тип на най-много деца и младежи в страната. В момента осигуряваме непрекъсната грижа и специализирана подкрепа на над 100 деца и младежи в нашите центрове, включително работейки с родители на младежи с интелектуални увреждания. Но за нас най-големият успех е положителното развитие на всяко дете и всеки младеж, които устойчиво подкрепяме през годините.
А кое е най–голямото предизвикателство?
Предизвикателствата са много – от ежедневните трудности на над 100-те деца и младежи, с които работим, дължащи се на преживените травми, насилие и раздели, през липсата на адекватно финансиране на центровете от семеен тип, до нуждата от промяна на нагласите на обществото към нашата работа. Но имаме силен и отдаден екип от професионалисти, които обичат предизвикателствата.
Какво е посланието на организацията?
Нашето мото е “променяме животи”. И вярваме, че за да правим това, то следва да инвестираме в хората, които работят в центровете и имат трудната задача да спечелят и оправдаят доверието на децата и младежите, както и да създаваме общност от съмишленици. Затова, освен че работим на терен, участваме в различни експертни съвети и работни групи, търсим партньорства с бизнеса и активно комуникираме за правата на децата и младежите и смисъла да се инвестира в тях.
Ако имате „вълшебна пръчица“, какво бихте променили?
Вярвам, че когато повече хора мислят и действат обединено, промяната се случва. Затова ако имах “вълшебна пръчица”, бих променила нагласите на хората. Бих направила така, че да не се сещат за децата и младежите в неравностойно положение само по повод, като им носят лакомства и подаръци за Коледа или Великден. И вместо това да подкрепят осигуряването на качествена грижа за тях и да ги приемат в нормалния живот в училището и в града, в който живеят.
Има ли нещо друго, което искате да кажете?
Към момента във фондация “Сийдър” работят 100 професионалисти – 94 в директна работа с децата и младежите и 6 в централния офис на организацията в София. Смятам, че за всички нас работата е призвание и възможност за пълноценна професионална реализация. И в опита си през годините сме открили, че добрата екипна работа и откритата комуникация са в основата на постигането на успешни резултати. Прилагаме тези принципи и в работата си с други съмишленици, защото вярваме, че заедно можем да постигнем устойчива и мащабна социална промяна в България.