Тази учебна година започва реформата в образованието, която ще прокарва с новия училищен закон. Първата съществена стъпка е промяната на учебните планове, като първи по новите програми ще учат децата в първи и в пети клас.
Заради липса на технологично време обаче ще се ползват старите учебници, а учителите сами ще решават как да наваксват разликите в материала – ксерокопия на „урочни единици“, помагала, информация от интернет. Единственият нов учебник, който трябва да е готов за първия учебен ден, е по история за пети клас, където вече ще се учат праистория и античност.
Новост е, че учебната година за първокласниците е удължена с една седмица и е до 31 май 2017 г. Оценяването на знанията ще е с качествени оценки, както и в момента, но ще приключва с една обобщена оценка.
Нов ред на учене на буквите в първи клас
От 15 септември в първи клас буквите трябва да се изучават по нов ред, но със сегашния буквар – в началото трябва да се комбинират буквите на гласните (а, е, о, и, ъ, у) и на сонорните съгласни звукове (н, р, л, м, й ), а след тях да се изучава и буква я. После трябва се редуват буквите за означаване на беззвучни и звучни съгласни звукове, подредени по двойки (т – д, с – з, к – г, п – б, ф – в, ш – ж ). Най-накрая – да се изучават буквите ч, х, ц, щ, ю, ь.
По старите програми буквите също не се учат в азбучен ред (а, б, в), а първо се преподават гласните (а, е, о, и, ъ, у), без да се смесват със сонорни съгласни. Целта на новия ред е децата да се научат да сричкуват по-рано, като започнат например от думата „ма-ма“. Първоначалната идея бе към буквара да има допълнителни свитъци с текстове, по които да се срича, но такива не бяха отпечатвани.
От разяснения на сайта http://zareformata.mon.bg/ обаче става ясно, че учителите са свободни да преподават буквите, както намерят за добре – и по стария, и по новия ред. От просветното ведомство обясниха, че това ще става само по новия ред.
Освен това новата учебна програма по български език предвижда децата да усвоят и умение за писане на мобилни съобщения на кирилица.
По математика първокласниците вече ще трябва да могат да събират и изваждат не само с числата от 0 до 20, но и с десетични числа от 20 до 100. В стария учебник обаче няма такива уроци и се очаква те да бъдат „наваксвани“ по различен начин във всяко училище. Децата ще бъдат научени да разпознават и да могат „да боравят“ с монетите и банкнотите до 10 лв., както и досега. Но се предвижда още да разпознават и банкнотите от 20, 50 и 100 лв.
По „Околен свят“ първокласниците ще трябва да се научат да реагират в ситуация, която застрашава живота и здравето им. А по „Технологии и предприемачество“ – да разбират понятия като труд, цена и услуга, да познават различните материали (хартия, метал, стъкло, текстил) и да пестят енергия.
Античност и два нови континента в пети клас
Програмата по история в основния курс на обучение – от пети до седми клас, се размества. Децата, които от 15 септември ще бъдат в пети клас, ще учат праистория и античност и ще имат нови учебници. Според новата учебна програма те ще трябва да знаят за първите човешки цивилизации, държави и форми на управление, световните религии, различните видове власти и др.
Най-много различия в материала ще трябва да бъдат „покрити“ по география в пети клас, където ще се учат два континента, без да ги има в учебниците. Децата ще изучават подробно континента Африка – географско положение, релеф, климатични пояси, природни забележителности, реки, държави, бит, култура и т.н., като накрая ще трябва да могат да съставят „маршрут“ за примерно пътешествие там.
За Антарктида също ще се учи, но по-малко – предимно за географското му положение, природата и политическия статут. Според образователното ведомство за двата континента можело да се преподава и без учебник, тъй като имало достатъчно информация в интернет.
В пети клас децата вече няма да изучават задължително „Родна реч“ на Иван Вазов, „Приспивна песен“ на Асен Разцветников и „Най-справедливият“ на Елин Пелин, но в новата програма по литература ще влязат „Хайдути“ на Христо Ботев, откъси от „Похитителят на мълнии“ на Рик Риърдън, легендата „Господ и дяволът правят света“ и др. По български език децата ще трябва да се научат да отговарят на житейски въпрос в устна и в писмена форма, като подберат подходящите аргументи. Освен това ще трябва да умеят да представят себе си и по електронен път.
Петокласниците ще продължат да учат смятане с обикновени и десетични дроби по математика. Освен признаците за делимост на 2, 5 и 10, те ще трябва да усвоят и признаците за делимост на 3 и 9.
И в седми клас ще се наваксва
Заради разместване на учебното съдържание и новите учебни програми за осми клас, които влизат в сила от учебната 2017/2018 година, сегашните седмокласници също ще трябва да наваксват уроци по история, по георграфия и по биология.
Става въпрос за раздел „Средновековие“ по история, който сега се учеше в 12 урока и има притеснения, че няма как толкова много материал да бъде преподаден за една година. В графата влизат и раздел „Континентална Европа“ по георграфия и за раздел „Гръбначни животни“ по биология. Очаква се „наваксването“ да става с размествания в програмата, както и в часовете за свободноизбираема подготовка (СИП).
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com