79,9% от децата в България на възраст от 3 години до навършване на възрастта за започване на начално образование, са обхванати под някаква форма от ранното детско образование, става ясно от данни на Евростат за 2019 г., съобщава Investor.bg.
Най-висок е този процент в Югозападния регион (84%), а най-нисък – в Югоизточния – 75,9%.
Това е едно от най-ниските нива в Европейския съюз (ЕС). Пред нас са Гърция, където едва 69% от децата в предучилищна възраст са обхванати от ранните форми на обучение, Словакия (77,8%), Румъния (78,6%) и Хърватия (79,4%). На обратния полюс е Франция, където всички деца над 3 години са обхванати от формите за ранно детско обучение.
Преди време европейската статистика публикува и данни за децата под 3-годишна възраст и посещението на ясли. От тях е видно, че България е на първо място по отношение на отглежданите у дома деца.
Данните на Евростат, публикувани по повод Световния ден на детето, показват още, че през 2019 година почти 97% от децата в общността са ангажирани в ранни форми на обучение. Статистиката отбелязва, че това е една от първите възможности на детето да развива умения като учене, критично мислене и комуникационни способности, както и други базови умения.
От статистиката е видно, че през 2019 г. в 30 региона в ЕС, основно в Белгия, Ирландия и Франция, на практика всички деца на възраст над 3 години са обхванати от ранното обучение.
Евростат публикува и данни за страните, които не са част от ЕС, но са в Европейското икономическо пространство. От тях е видно, че относително малък процент деца в Швейцария посещават форми на ранно обучение – едва 49%.
Автор: Деляна Петкова