С близо 660 млн. лв. еврофондове ще ce финансират социални дейности, като обучения, интеграция и връщане на пазара на труда на социално слаби. Сумата обяви министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова пред журналисти по време на посещение в Ямбол. Средствата са осигурени по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” (ОПРЧР). Към този момент са започнати четири процедури на стойност 300 млн. лв., показва справка на Министерството на труда и социалната политика (МТСП), изпратена на „Капитал”. За тези средства ще може да се кандидатства до 2018 г.
От индикативната годишна работна програма се вижда, че през последното тримесечие на 2016 г. трябва да бъдат започнати още три процедури на стойност 115 млн. лв. Засега не са ясни останалите мерки, за които ще са останалите близо 250 млн. лв., предназначени за социално включване.
Какво има досега
Най-много средства – 150 млн. лв., ще са по мярка „Независим живот”. Нейната цел е да се подобрят качеството на живот и достъпът до услуги на хора с увреждания и хора над 65 години. Също така ще се прави опит лицата, които полагат грижи за близките си с увреждания, да се върнат на пазара на труда. От МТСП обясняват, че програмата ще помогне на хората с увреждания и в невъзможност да се обслужват, като ще им предостави достъп до здравни и социални услуги чрез почасово предоставяне на услуги.
С ресурс от 65 млн. лв. разполага и процедурата „Нови алтернативи”. Нейните цели са да се намали зависимостта от институционални грижи и да подобри качеството на живот на възрастни болни хора, както и преодоляване на последиците от социалното изключване и бедността. Към децата конкретно са насочени други две мерки – „Приеми ме” и „Услуги за ранно детско развитие”. За първата са отпуснати 51.6 млн. лв. и цели да усъвършенства и разшири обхвата на услугата „приемна грижа” – за отглеждане в семейна среда на деца в риск. По втората МТСП е предвидило 30 млн. лв. С тези пари ще се търси превенция на социалното изключване, намаляване на бедността сред децата чрез инвестиции в ранното детско развитие и услуги за уязвими групи, включително деца с увреждания и техните семейства, както и бъдещи родители. По двете мерки получатели на средствата ще са общините и Агенцията за социално подпомагане.
Очаквани програми
От програмата се вижда, че е предвидена процедура на стойност 80 млн. лв., която трябва да осигури социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Целта е да повиши качеството на живот, да намали бедността и да интегрира най-маргинализираните общности, включително ромите. Тук парите ще бъдат предоставени на неправителствени организации, обучителни центрове и предприятия на хора с увреждания. Други 20 млн. лв. са предвидени по „Активно включване” – за подобряване на качеството на живот на хората с увреждания и техните семейства и повишаване на мотивацията им за самостоятелен начин на живот. Също така е поставена цел да се подобри достъпът до услуги, свързани с кариерното развитие на семейства с деца с увреждания. Средствата по тази мярка също ще бъдат дадени на неправителствени организации и обучителни центрове. Също така ще могат да участват общините и отделни работодатели.
В новия програмен период са предвидени 15 млн. лв. за развитие на социалното предприемачество. С тези пари трябва да се улесни достъпът до пазара на труда на уязвими групи. Тук бенефициенти могат да бъдат работодатели, специализирани предприятия на хора с увреждания и общини.
По думите на социалния министър Зорница Русинова, цитирана от пресцентъра на ведомството си, до края на годината ще има нов закон – за социалните услуги, който трябва да стимулира интегрираните социални услуги. „По този начин ще се гарантира, че дейностите, свързани с подобряването на социалното включване, образователните и здравните услуги, ще се случват по едно и също време и на едно също място”, казва Русинова.
Друга законодателна инициатива на министерството е промяната в Закона за насърчаване на заетостта. Промяната ще задължи областните комисии по заетост на всеки 6 месеца да правят прогнози за нуждите от работници. „Така инвестициите, които държавата прави в обучения и квалификация, ще са много по-ефективни”, каза Русинова. По нейните думи измененията са съгласувани между работодатели, синдикати и местните власти.
Източник: capital.bg
Снимка: freeimages.com