Дневният център за деца с увреждания в Казанлък навърши 6 години от създаването си, информира Искра. Услугата бе официално открита на 22 август 2008 г. с капацитет 34 места, по проект на Община Казанлък, финансиран изцяло по програма ФАР.
Центърът с капацитет 36 места към момента предоставя комплекс от услуги на деца от 3 до 18 годишна възраст, сред които двигателна и речева рехабилитация, занимания в свободното време, социални контакти, подпомагане самоподготовката на учениците за училище, подкрепа на семейства в посока грижа за децата, семейно консултиране, повишаване на компетенциите на родителите относно специфичните грижи за децата с увреждания и др.
Трудотерапията за младежи над 16 годишна възраст също е част от предлаганите услуги. От своето основаване до момента Дневният център за деца с увреждания работи доста успешно с неправителствени организации на територията на общината, както и с обществени организации. В рамките на две години Центърът работи по проект в партньорство с Министерство на образование и науката. Студенти от 6 университета в страната от специалностите “Психология”, “Социални дейности”, “Специална педагогика” и др. имат възможността да практикуват в реална работна среда и да научат много нови и полезни за тях неща. Една от целите на ръководството на Дневен център за деца с увреждания в лицето на неговия директор Веска Мараджиева е изпълнена по отношение на разкриване на новата услуга от месец октомври тази година, а именно Дневен център за възрастни с увреждания.
Това е едно продължение на услугата на Дневен център за деца с увреждания и ще бъде с капацитет 15 лица. Дневният център за възрастни с увреждания ще предоставя комплекс от социални услуги и грижа за хората с увреждания над 18 – годишна възраст. Именно благодарение на тази услуга тези хора ще могат да получат непрекъснато обгрижване. Това е нещо, което пък ще даде възможност на семействата им за трудова заетост. В Дневния център за възрастни с увреждания на разположение на потребители ще бъдат трудотерапевт, социален работник и специалисти, които ще се грижат за рехабилитацията им.
Източник: в. “Искра”
Снимка: photl.com/Boperya