В дните между 6-10 наември, под егидата на Европейското Дружество по Клинично Хранене и Метаболизъм (ESPEN), се провежда световна седмица на осведомеността за недохранването (малнутриция) при пациенти с различни заболявания. Кампанията цели да постигне по-широко обществено разбиране сред пациенти, лекари и отговорните държавни институции, че малнутрицията влошава лечението и възстановяването при редица медицински състояния.
Свързаните с малнутриция състояния засягат най-малко 30 милиона души само в Европа, а всеки четвърти пациент, приет в болница, е недохранен или е изложен на риск от недохранване, сочат данни на ESPEN. В България проблемът е изключително сериозен и засяга два важни аспекта. Единият е, че няма ясна статистика колко деца и възрастни се нуждаят от медицински храни, за да не страдат от произтичащи от малнутриция усложнеия. И второ – към момента у нас нито един продукт за ентерално хранене, необходимо за профилактика или лечение на малнутрицията при остри и хронични заболявания в домашни условия, не се поема от държавата. Това касае всички възрастови групи. Очакваме огромна крачка напред да бъде направена от началото на следващата година, след като от Национална мрежа за децата, заедно с „Общност Мостове“ и подкрепата на лекари, родители и представители на над 20 граждански организации, успяхме да се преборим НЗОК да приеме в Списъка на заполязавнията, изискващи ентерални храни за домашно речение, два нови кода. Това се случи в средата на октомври, с което накарахме държавата най-накрая да поеме грижата за медицинските храни за пациентите като ги реимбурсира.
У нас минимум 550 деца с различни заболявания страдат от малнутриция. Данните са неофициални и проследявани единствено с усилията на лекари и граждански организации, които през годините ходеха по институциите с настояването медицинските храни за домашно лечение да бъдат осигурявани от държавата, като междувременно подпомагаха семействата с болни деца с организирането и разпространението на дарителски кампании.
Извън тази статистика има много оставащи все още невидими нуждаещи се – както деца, така и възрастни пациенти, включително такива с гарстроентерологични, ракови и много други основни заболявания. Средната сума за медицински храни варира от 800 до 3000 лв., а родителите ги наричат “живот в бутилка”, защото те не могат да бъдат приготвени в домашни условия, а спасяват пациентите от загуба на мускулна маса, органна недостатъчност, възпалителни процеси, хормонални изменения и редица други усложнения, вследствие на недохранване. Специалните медицински храни за нуждаещите се пациенти са животоспасяващи, защото са висококалорийни и приготвени по специални формули в специални условия. Чуйте още с какво са различни медицинските храни, защо са животоспасяващи и за кои състояния от разговора по Euronews Bulgaria с Антоанета Тончева от Сдружение „Общност мостове“ и интервюто с Антоанета Иванова, председател на УС на Национална мрежа за децата, в предаването “Социална мрежа” по NOVA NEWS.
В рамките на световната Седмицата на недохранването ESPEN ще си сътрудничи с близо 70 национални дружества по клинично хранене в целия свят и ще организира редица образователни уебинари и събития в партньорство с Европейската организация за борба с рака (ECO) и Европейската бъбречна асоциация (ERA), за да подчертае ролята на недохранването и неговото отрицателно въздействие върху лечебния или възстановителния процес при различни заболявания. Вижте о ще за предстоящите инициативи тук.
Според ESPEN един от проблемите, допринасящи за ниската осведоменост за проблемите при малнутриция на пациенти, е лошото обучение на здравните специалисти. Близо 30% от европейските медицински програми не включват никакво обучение по клинично хранене. В същото време 24% от настанените за болнично лечение са застрашение от недохранване. В риск от усложения, свързани с малнутриция, са 35% от онкологично болните, 29% от пациентите със сърдечни заболявания, 27% с гастроентерологични и 28% с респираторни.