Skip links

550 училища с бележници онлайн

Родители , учители и ученици вече може да си общуват 24 часа в денонощието. И закъснението на детето вече не може да остане скрито с дни от майката, защото още щом учителят го нанесе в дневника, всеки родител може да го види.

Това става с помощта на електронното училище – www.bgclass.net. Системата е разработена от родители , които са софтуерни специалисти. Използват я вече над 550 училища.

Всеки ученик си има нещо като фейсбук, но с много повече функции.

Системата е безплатна за всички, може да се ползва от работещите с нея навсякъде, където има интернет, обясняват авторите Анастас Костенаров и Светослав Сотиров, които са създали фондация “Електронно училище в България”. Те за първи път я въвеждат в столичната 35-а гимназия. Електронният дневник е малка, но важна част от електронното училище. Учителят нанася в дневника оценките от направеното контролно и те автоматично се пренасят в електронните бележници на целия клас. Става само с едно кликване.

Класният ръководител пък може да праща съобщения до родителите на всички в класа, а може и индивидуални. Същото имат възможност да правят и родителите. Всъщност за всеки ученик системата генерира 3 кода и пароли – за него и двамата родители .

Всеки клас си има галерия със снимки от значими за него събития. Снимки обаче имат право да публикуват единствено учителите.

Има форум, в който да се обсъждат всякакви теми, които вълнуват учителите и учениците.

Родителите може да задават въпроси на учителите. Те пък имат възможност да им пращат съобщения. Педагозите могат да качват в системата домашните, различни уроци.

Учениците разбират каква е програмата, кой час в колко часа започва, кога са междучасията, кога ще имат контролно – нещо като дъска на класа.

В подменюто “национална библиотека” авторите са качили задачите, които са се падали на олимпиадите по математика през последните 10 години.

Ще продължат да въвеждат и материалите по останалите предмети. Планираме до края на 2012-а да направим електронни уроци – видео- и текстови уроци с линкове в интернет по съответния материал.

Електронното училище скоро ще направи хартиените бележници напълно излишни, най-късно до 2-3 години, смятат авторите на системата. В училищата, където са въвели системата, хартиените бележници се попълвали един път в месеца, просто защото родителите знаят всичко за детето си още същия ден.

Платформата помага и в чисто административната работа на педагозите. Директори получили за 10 минути справка от колегите си чрез нея, докато другите плюнчили моливите цял ден.

Сред първите училища, в които заработи системата, са Софийската математическа гимназия, Испанската. Въвели са я дори българските училища във Вашингтон, Мадрид, Копенхаген, Рим и Париж.

Не е никак трудно едно училище да се включи. Директорът влиза в сайта, регистрира се, праща име на училището, телефон и имейл. Администраторите на системата се свързват с него, за да проверят дали заявката е реална. След това правят профил на училището в системата и изпращат на директора код и парола.

Източник: 24 часа

Прочетете също и:

Национална мрежа за децата, родители, граждански организации и активисти с над 120 въпроса към Министерство на образованието и науката

Национална мрежа за децата получи над 120 въпроса зададени от родители, граждански организации и активисти в социалните мрежи.[…]

Криптобосс