Skip links

54% от бедните са семейства с деца

54% от всички бедни в България са семейства с едно или повече деца. Това сочи съвместно изследване на институт “Отворено общество” и УНИЦЕФ, което показва влиянието на финансовата криза върху децата.

Децата ще страдат дълго от последиците на бедността, заяви Таня Радочай, представител на УНИЦЕФ за България. Според нея това ще определи как ще изглежда обществото в бъдеще, защото то ще бъде изградено от хора, израснали в бедност.

“Сега не е времето за орязване на средства за социални политики. Инвестицията за децата е най-добрата инвестиция, която държавата може да направи. И въпреки че кризата не е време за инвестиции, тази трябва да бъде направена”, заяви тя. По думите й трябва да се промени коренно философията на социалното подпомагане.

Последиците от кризата се забелязват в размера на средствата, които семействата отделят за храна. Почти 9% от домакинствата всеки месец взимат храна “на вересия”, заяви Боян Захариев от Институт “Отворено общество”.

В България разликата в съотношението между доходите на бедните и богатите е най-голяма за целия Европейски съюз. За периода от 2005 г. до 2008 г. от 3.5 пъти разликата е скочила на 6.5 пъти.

Захариев посочи, че над 70% от хората определят положението като нетърпимо. Близо половината от бедните очакват нещата да се влошат още. Той цитира изследване на Евробарометър, според което 77% от българите не биха могли да се справят с неочакван разход от 2000 лева.

Броят на семействата, в които родителите остават без работа, също се увеличава. Оттук нараства и броят на децата, които отпадат от училище, особено в малките населени места. Над 2% от семействата признават, че децата им спират да ходят на училище заради липса на пари.

Но образованието не е единственото засегнато перо в социален аспект от кризата. Липсата на средства за покриване на здравните осигуровки принуждава хората да се лишават от посещения при лекар. Над 13% от анкетираните споделят, че през последната година не са отишли на лекар, когато са били болни. 11.5% са отложили профилактичните прегледи. Резултатът от това е, че близо 22% от включените в изследването са с влошено здраве.

Като най-тежко засегнати от кризата се определят децата в социалните институции. От “Отворено общество” съветват грижата за малките там да бъде приоритет на държавата. Ниските доходи водят и до нарастване на риска от противообществени прояви и насилие сред децата.

Прочетете също и:

Подкрепа и развитие, а не санкции и подчинение в училище

Позиция на граждански организации и активисти относно планирани от МОН промени Национална мрежа за децата, граждански организации, граждани[…]

Над 13 000 броя хигиенни материали бяха раздадени на 16 и 17 април 2025

Компанията Procter & Gamble за втора поредна година направи дарение на Национална мрежа за децата. Продуктите бяха разпределени[…]

Криптобосс