Помните ли кошмара „Могилино“, разкрил преди 5 г. ужасяващите условия, при които десетки българчета с увреждания се отглеждаха като живи скелети? А шокиращата истина от пролетта на м.г. за социалния дом в Плевен, в който децата бяха хранени от бирени бутилки с биберони?! За съжаление през последните години ужасяващите истории за насилие над деца без родители и лошите условия в социалните институции зачестиха. А решението е ясно – за да спрат извращенията, домовете трябва да бъдат закрити.
Затова през 2010 г. правителството прие национална стратегия за „деинституционализация на децата в България“. За нея са предвидени 108 млн. евро. Сложният термин означава закриване на наследените от епохата на социализма домове, когато се е смятало, че държавата може да възпитава най-добре подрастващите. Всички дечица, които сега живеят в институциите, ще бъдат осиновени, настанени при приемни родители или в специални жилища, където ще растат в среда, близка до семейната, и ще получават много повече внимание. Това трябва да се случи поетапно до 2025 г. Три години след началото на реформата българчетата, които се отглеждат в социалните домове, са намалели с 2043, или с 30%, показва справка на Агенцията за закрила на детето за „Труд“. Към края на 2012 г.
В институции обаче все още живеят 4687 деца. Вече са затворени 20 дома, но все още съществуват 117 морално остарели места за отглеждане на хлапета, от които продължават да изплуват ужасяващи истории за изнасилвания, побоища, недохранване и дори смърт. През т. г. ще затворят още 6 дома за момичета и момчета, изоставени от родителите си. 227 хлапета от 3 до 18 г. се отглеждаха в 6 социални дома, пръснати из София. Само около 2% от тях са без родители. Общината вече закрива институциите и изгражда центрове от семеен тип, защитени жилища, търси приемни семейства или осиновители. От повече от година не съществува домът „Христо Ботев“, в който живееха 30 деца. Врати ще затвори и този за деца от 3 до 6 г. в жк „Младост“. Там доскоро се отглеждаха 18 деца. Повечето са осиновени. Други са настанени в детски селища и в приемни семейства.
През 2015 г. по план ще бъде закрит домът за деца с умствена изостаналост Лъга“. В него се отглеждат 68 деца на възраст от 3 до 18 г. От тях 32 ходят в помощно училище, а останалите се обучават в дома. „Процесът трябва да става внимателно и в най-добрия интерес на децата“, обясни шефката на дирекция „Социални дейности“ Минка Владимирова. По план след това ще бъде закрит дом „Св. Иван Рилски“. Според Владимирова броят на изоставените деца или такива, за които родителите не могат да се грижат, намалява. Преди години само в един от домовете са се отглеждали 160 хлапета. Кметството вече е изградило 4 центъра за настаняване от семеен тип. Помощ на родители и деца в неравностойно социално положение предлагат и неправителствени организации.
Строят 13 жилища за семейно отглеждане
По европроект общината ще изгради още 13 центъра от семеен тип и 3 защитени жилища. В тях ще бъдат настанени над 100 деца, които ще бъдат отглеждани от специално обучен и подбран персонал, финансирането е за 9 млн. лв. по оперативна програма „Регионално развитие“. Къщичките ще са готови до 2015 г. В ход е и проект „И аз имам семейство“ за набиране на приемни родители. На идеята вече са се отзовали 64 семейства.
Шумен първенец по приемна грижа
Област Шумен е първенец по приемни семейства в страната – над 150 са фамилиите, които се грижат за изоставени деца. Някои гледат и по две хлапета. А има още чакащи за одобрение семейства.
От 2 г. в Шуменско се работи по проекта „Семейство за всяко дете“ за извеждане на хлапетата от Дома за медико-социални грижи. В него си сътрудничат държавата, УНИЦЕФ, общините, помага и Би Ти Ви с шоуто „Великолепната шесторка“. От институцията вече са изведени над 100 бебета на възраст до 3 г. От тях 68 са настанени в приемни семейства, 31 са осиновени, а 24 са върнати при семействата им или при роднини. Останали са само 22 деца, които имат здравословни проблеми. 38 новородени, които родилките са искали да зарежат в болницата в Шумен, са отишли направо при приемни семейства, без да влизат в детски дом.
Родилките по-рядко оставят бебетата си
Броят на майките, които изоставят бебетата си в социални домове, намалява през последните години. „През зимните студени месеци обаче има пикови моменти“, обясни Елка Налбантова, директор „Развитие“ във фондация „За нашите деца“.
Организацията е един от доставчиците на социални услуги за деца в нужда у нас. Тя осигурява дом и грижа на хлапетата без родители по съвременни стандарти и в среда близка до семейната. Само през м. г. фондацията е подпомогнала 500 хлапета. За целта са организирани само в София три къщи от семеен тип, в които има прекрасни условия и обучен персонал, който отглежда децата. „ Амбицията е хлапетата да не остават повече от 6-8 месеца и да намерят свое семейство чрез осиновяване, връщане при семейството или в приемни грижи“, обясни Налбантова. С помощта на „За нашите деца“ 30 хлапета са намерили дом при приемни родители.
Бедността е водеща причина за изоставяне на новородените, смята експертката. Затова и възрастта на родилките, които не искат децата си, вече е от 18 до 30 г. Наблюденията на социалните работници са от големите родилни отделения в София и Пловдив, с които работят в сътрудничество. През 2012 г. „За нашите деца“ е помогнала 208 бебета да не бъдат изоставени. Майките са получили емоционална и материална помощ.
18 хлапета се губят сред реформите
18 деца от общо 25 в дом „Майка и дете“ в Монтана никога не са ходили и няма да ходят на училище, нямат семейства и приятели. От раждането си живеят сковани от тежки болести, под покрива на институцията. До средата на следващата година обаче приютът трябва да бъде закрит, за което са отпуснати 10 млн. лв. Къде обаче ще отидат болните деца и кой ще се грижи за тях, засега никой не знае. „Нещата не са толкова прости и лесни и не могат да се решат с директиви и препоръки“, смятат експертите. Болните деца не можели да бъдат отглеждани в центрове или семейства, където няма медицински специалисти. Част от хлапетата дори не могат да бъдат премествани без риск за здравето и живота им. Петгодишният Красимир е с увреждане на мозъка вследствие на тежка епилепсия. Момченцето има само вегетативни функции – диша, храни се, но не ходи и не говори. Момчил е на година и половина. Той е с атрезия на хранопровода – част от хранопровода му липсва и трябва да бъде изградена с операции. Има и порок на сърцето и детска церебрална парализа.
„Тези деца не могат да живеят в център от семеен тип или в семейство“, категорични са медиците. Сега за тях се грижат двама лекари, 23 сестри и 19 детегледачки. Според специалистите за такива деца трябва да бъдат създадени специални центрове – с оборудване и медицински екипи.
Децата с увреждания ще бъдат настанявани приоритетно в новите седем центъра от семеен тип, които до 2014 г. трябва да изгради общината във Варна. За останалите, освен осиновяване, се търси алтернатива и в приемната грижа. През 2014 г. ще бъде закрит домът за подрастващи с умствени увреждания в с. Рудник, община Долни чифлик. В него сега има 30 деца до 18 г.
До 2014 г. ще трябва да бъде затворен Домът за деца с умствена изостаналост в с. Петрово, Старозагорско. В плановете на общината са близо 70-те деца да бъдат настанени в седем центъра от се-мен тип, за които са осигурени 5 млн. лв. по европейски програми. Жилищата ще са в близост до социални, здравни, образователни институции, които ще посещават децата.
Кюстендилското „Могилино“ стана „Сияние“
Няма човек в Кюстендилско, който да не изпита ужас при спомена за дома за деца с увреждания в с. Горна Козница, наричан „кюстендилското Могилино“. Там за 58-те хлапета имало само 2 тоалетни, припомни все още недоумяваща координатор-ката на фондация „Сийдър“ за Югозападна България американката Линдзи Солцгивър. От 3 г. мизерният дом е закрит. Построени са 2 центъра за настаняване от семеен тип в Кюстендил и Бобов дол. В комплекса „Сияние“ в областния град в две къщички са настанени по 8 деца – по две в стая със самостоятелен санитарен възел, хубаво обзавеждане, телевизия. Отделно в два апартамента, единият от които е в центъра на Кюстендил, живеят 8 юноши – по 4 момчета и девойки.
В Бобов дол са настанени 20 младежи на възраст над 18 г. „Не трябва да ги крием от обществото, както е правено досега в България – тези деца са наши“, отбелязва Линдзи. Тя е кюстендилска снаха, установи се трайно тук, роди и дете от съпруга си, който е юрист. Само преди месец в кюстендилския кв. „Запад“ беше направена първа копка на друг център от семеен тип за 910 хил. лв. В него ще бъдат настанени 16 деца с увреждания от други домове в страната, чиито родители са кюстендилци.
Преди Коледа дом при приемни родители намери първото дете с увреждане по проекта „И аз имам семейство“. Щастливката е момиче на 8 г. и 10 месеца. То е от многодетно ромско семейство. Когато било на 6 месеца, е настанено в дом за изоставащи в умственото си развитие деца. През януари 2013 г. и 9-годишно момче от центъра в кюстендилския кв. „Герена“ ще бъде предадено на приемни родители. Комисия вече е одобрила 50 семейства за приемни родители. Възнагражденията на тези хора, приели да помагат на деца в нужда, вече е по-високо – средно по 450 лв. на месец. „Това е добре, защото само така ще се утвърди приемната грижа“, коментира Солцдивър.
Приютите – с малчугани с родители
НИКОЛАЙ КАЛАМОВ
Само 2 от общо 154 деца в петте социални дома в Русенска област са сираци, съобщи директорът на дирекция „Социално подпомагане“ Татяна Дончева. Всички останали имат родители, оставили грижите за малчуганите си на държавата. В 17 приемни семейства вече са настанени 21 деца до осиновяването им от кандидати, а 25 бъдещи родители очакват да одобрят молбите им. Регионалната комисия по приемна грижа е разгледала 9 молби, по които предстои да одобри подходящи родители в Русе и Бяла. В регистъра за осиновяване има 94 деца, от които за 34 е дадено съгласие от биологичните им родители.
С решение на общинския съвет от 1 март догодина се закрива дом „Райна Гатева“. Децата са намалени от 40 на 21, като 18 от тях са трайно настанени, а по 2 ползват социални услуги .Дневна грижа“ и „Седмична грижа“. 6 момичета ще се върнат при родителите си, ще бъдат осиновени. За останалите се търсят приемни семейства и убежище в дом „Св. Димитър Басарбовски“. Три нови центъра за настаняване от семеен тип ще приютят след 2 г. до 42 деца с увреждания в Русе. Спечеленият проект от общината се финансира с 2 млн.лв. по оперативна програма „Регионално развитие“. За къщичките са определени терени. Обитателите им от 3 до 18-годишна възраст сега са разпръснати по други сиропиталища в страната.
465 лв. заплата за приемни майки
Николай СПАСОВ
Приемните родители в Пловдив получават от общината по договор 465 лв. на месец като заплата, за да се грижат денонощно за изоставени деца. Към сумата се прибавят по 260 лв. за издръжка на хлапетата от 0 до 3 г. и от 14 до 18г., а за тези от З до 14 г. тя е 227,50 лв. За деца с увреждания на приемните семейства се дават още 78 лв. „На 9 октомври 2012 г. стартирахме социалната програма „Професия „Родител“. Вече кандидатстваха 13 семейства, но проучването трае около 3 месеца. Още толкова време е нужно и за процеса на напасване на децата с приемните родители“, обясни зам.-кметът Георги Титюков. Засега опитите за връщане на питомците на социалните домове на биологичните им родители удрят на камък въпреки полаганите огромни усилия. Изключително редки в последните години са и случаите на осиновяване на деца сираци от домовете в града.
източник: Труд