450 деца посягат на живота си всяка година, а почти всеки втори опит за самоубийство е от любов.
Тревожните данни са на Центъра за обществено здраве, предоставени на „Телеграф”. Експерти пък коментират, че една от най-честите причини за опити децата да искат да умрат, са амбициозните им родители, които ги тормозят.
Случаите, при които опитите на децата приключват с фатален край, са сравнително малко. Десет от тях приключват със смърт. Някои от хлапетата споделят намерението си да сложат край на живота си на тел. 112 или на Националната телефонна линия за деца 116111.
Обажданията обикновено идват от тийнейджъри над 13 години, както от момичета, така и от момчета, съобщи пред „Телеграф” д-р Донка Петрова, координатор на телефона към Агенцията за закрила на детето. Общото между тях е чувството на безизходица, усещането за липса на решение на проблемите, каза още тя. Често подобни идеи имат и сираци, които в резултат на множество житейски травми са особено уязвими, а поради липсата на близки роднини край тях по-трудно намират някой, който да се вслушва в проблемите им и да предлага успокоение и решения. През миналата година експертите са направили общо 36 консултации с деца, които имат намерение да се сложат край на живота си. Някои от тях са от семейства на разделени родители.
Хлапетата изпитват отчаяние, когато са тормозени, бити или изоставени от близките си. Ранното сексуално насилие или тежките конфликти с връстници също са сред причините тийнейджърите да избират смъртта. Има и случаи, когато децата не са съгласни с плановете за своето бъдеще на техните амбициозни родители. Такава е историята с ученик от София, който е подал сигнал на спешния телефон 112, а после е препратен на линията на Агенцията за закрила на детето. Момчето бяга от вкъщи с намерение да сложи край на живота си, научи „Телеграф”. Има сериозни конфликти с родителите си, които не приемат неговите планове и решения за бъдещето и му налагат свои. Тийнейджърът е искал да учи и да работи нещо различно от това, което майка му и баща му планирали за него. Споделя, че се страхува да се прибере, защото очаква да бъде наказан и вижда самоубийството като единствен изход. Има идея да скочи от високо място.
След продължителна консултация с психолози момчето се успокоява и става ясно, че ще се прибере у дома. Скачането от високо не е често срещан избор за самоубийство на подрастващите, научи „Телеграф” от психолози. Експертите споделиха, че децата, както и възрастните обикновено опитват да сложат край на живота си с медикаменти.
Кога младежите и девойките са в депресия могат да разпознават личните лекари, които са преминали специално обучение. Над 2000 джипита вече са участвали в подобни курсове и имат психологически познания, така че да помогнат на своите пациенти. Личните лекари са най-близо до хората и биха могли да предотвратят опити за самоубийства.
Сред децата, които заплашват да сложат край на живота, има и 7-8-годишни хлапета, научи „Телеграф” от психолози. Случаите са изключения и се броят на пръсти за последните няколко години. За щастие опитите са неуспешни и тези деца са живи и здрави. Специалистите препоръчват на родителите да дават здравно и сексуално образование на децата си от най-ранна възраст, както и да подготвят хлапетата за евентуалните рискови ситуации в живота. Националната телефонна линия 116 111 може да се ползва не само от деца, а и от родители, учители, лекари. На нея те могат да сигнализират за всякакви проблеми, свързани с малчуганите. Броя на обажданията се увеличава, броят на консултациите се увеличава, но това не означава, че има нарастване на различни проблеми, а по-скоро разпознаване на линията и търсене на съдействие, коментират от Агенцията за закрила на детето.
Източник: в. Телеграф
Снимка: freeimages.com