(Силанизирането е “лакиране” на детски зъби за предпазване от кариес)
Не по-малко от 17 000 българчета на възраст между 6 и 8 години ще могат да се възползват от възможността за силанизиране на първите постоянни дъвкателни зъби – шестите молари, в рамките на втория етап от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при децата от 0 до 18 години. Той стартира на 1 октомври и ще приключи на 30 ноември. Това бе съобщено на специална пресконференция днес, на която бяха представени по-нататъшните цели и задачи на петгодишната програма, чието начало бе поставено през 2009 г.
„Икономическият, финансов и социален ефект от програмата, която трябва да приключи през 2014 г. е огромен и той ще се усети в малко по-отдалечено бъдеще, т.е. в близките 5 години и след това”, прогнозира председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов. Навременната силанизация на децата от тази възрастова група категорично ги предпазва от развитие на кариеси, което пък е предпоставка за по-малко тежки усложнения като пулпити например и респективно ще доведе до снижаване ръста на екстракциите на постоянни зъби, подчерта д-р Миланов. Съсловната организация на денталните лекари работи в изключително добро взаимодействие с МЗ, отчете още нейният председател и изрази надежда, че тази есен повече родители ще проявят готовност да заведат децата си в зъболекарския кабинет. „Въпреки кризата две поредни правителства проявяват изключителна загриженост и осигуряват средства за програмата, по наши наблюдения обаче само приблизително 20% от родителите имат добра здравна култура и е редно да отправим апел за по-голяма активност и отговорно отношение от тяхна страна”, допълни още д-р Миланов. Не по-малко притеснителен е фактът, че при един относително добър пакет дентални услуги за деца, заплащан от НЗОК, много малки и по-големи българчета не посещават зъболекарски кабинет, просто защото няма кой да ги заведе там.
През тази година в кампанията ще се включат два пъти повече дентални лекари в сравнение с миналата, уточни председателят на Националния координационен съвет на програмата д-р Николай Шарков и уточни, че всички негови колеги ще получат заплащане за тази дейност само след като я отчетат, а не предварително. Вече 400 дентални кабинета ще приемат малки пациенти без каквото и да било заплащане и без представяне на здравна книжка, но задължително след подписването на информирано съгласие от страна на родителите. „Положихме усилия да изградим действаща мрежа от кабинети във всичките 28 области на страната, като се постарахме да не пренебрегваме и малките населени места, така че да не останат деца, които не могат да се възползват от програмата”, поясни ръководителката на екипа д-р Виктория Жекова. Представители на БЗС са установили предварителни контакти и със здравните медиатори по места, за да не бъдат пренебрегнати децата от малцинствените групи и живеещите в региони със смесено население.
Родителите, които желаят да се възползват от програмата, могат да изберат дентален кабинет от сайта www.oralnaprofilaktika.bg, а така също и да се обадят за повече информация на безплатен телефон 0800 1 45 46.
От Българския зъболекарски съюз припомниха, че според експертните оценки 1 лев за профилактика на оралното здраве при децата спестява 25 лв. за лечение и изразиха увереност, че програмата ще бъде продължена и след 2014 г.
Източник: http://zdrave.net