Около 40 000 двойки в страната се нуждаят от донорска яйцеклетка, за да имат дете. Това съобщи д-р Георги Стаменов, специалист по репродуктивна медицина.
В България има между 220 и 250 хил. семейства, страдащи от стерелитет. При около 40 000 от тях липсата на жизнени яйцеклетки у жената или изчерпан шанс за инвитро със собствени клетки налага да се търси изход в донорска програма.
Все повече жени заявяват желание да станат дарители, каза Виктория Георгиева, координатор в донорска програма.
От началото на кампанията през 2011 г. до момента чрез сдружението за хора с репродуктивни проблеми са дошли 300 жени донори и 47 мъже, а само от февруари до момента жените наближават 70. Те са на възраст от 25 до 34 г. и са от София, Варна, Пловдив, Русе, Бургас, Банско, Добрич, Силистра, Кнежа и др.
Не всяка жена може да стане донор на яйцеклетки. Сред законовите условия са да бъде пълнолетна, до 34 навършени години и да има поне едно родено дете.
Желанието за дарителство се удостоверява пред нотариус.
Подготовката, прегледите и изследванията отнемат между 9 и 13 дни. Самата яйцеклетка се взема с пункция под пълна упойка за 3 до 5 минути, твърдят минали процедурата жени.
Дарителството е анонимно и безвъзмездно.
Прегледите и изследванията са безплатни. На донорите се поемат разходите за път, храна и хотел.
Всички данни за донорите и реципиентите се пазят в клиниките, които извършват инвитро процедури. Същата информация съхранява и Изпълнителната агенция по трансплантация (ИАТ).
Проверяваме как се съхраняват и използват донорските сперматозоиди и яйцеклетки най-малко по веднъж годишно за всяка клиника, обясни д-р Мариана Симеонова, шеф на ИАТ. От общо 32 лечебни заведения, които се занимават с асистирана репродукция, 29 съхраняват яйцеклетки, сперматозоиди и ембриони.
До момента проверките не са засекли сериозни нарушения, уточни д-р Симеонова. Проследява се дали помещенията за съхранение и апаратурата отговарят на стандартите, както и броят и квалификацията на персонала.
Всеки донор на полови клетки, както и всеки ембрион, създаден чрез инвитро техника, се записват с уникален идентификационен номер в агенцията. Оттам правят изненадващи проверки за засичане дали записаните са налични в съответната клиника, пазят ли се в криобанката, или са използвани. Сериозно нарушение е, ако инвитро центърът не е уведомил ИАТ за наличен или вече приложен генетичен материал или ембриони, но засега няма такива случаи, каза д-р Симеонова.
Източник: 24chasa.bg
Снимка: novini.bg