Съотношението между учебен материал и упражнения, в това число упражнения, свързани с технически средства, игри, се променя – става 60 на 40. Това каза образователният министър Красимир Вълчев по БНР. Той отбеляза, че през последните години се разширяват дейностите по интереси. Тази политика става устойчива, а от следващия бюджет ще бъдат предвидени средства за това. „Опитваме се да отворим образователните институции за партньорства с максимачен брой институции – както културни, така и работодатели, каза още Вълчев. Децата да посетят предприятие, да видят как се случва един процес в рентния сектор, за да ги мотивираме в по-голяма степен да се включат в професионалното образование”.
Вълчев изтъкна, че възпитанието на децата ще бъде една от основните теми в следващата една година. За целта се разработва стратегия за възпитателната работа. Това ще бъде документ, съдържащ политики, предложения за политики и дейности по отношение на подобряването на възпитателната работа. „Ще използваме този документ и за това да проведем разговор за това какво искаме, как да възпитаваме децата си, каза той. Като родител искам от образователната система детето ми освен да получи максимума на образователните си възможности, но и системата да го направи добър човек, дори с цената на повече дисциплина и рестрикции
Трябва да възпитаваме децата в толерантност, уважение, дисциплина, трудолюбие. Всичко това се опитваме да го вплетем в учебните програми”.
Просветният министър за пореден път подчерта, че ще има голям недостиг на работна сила във всички ссрери на обществения и икономическия живот: „Тези, които ще навлязат в работната сила, са малко над 60% от тези, които предстои да навлязат в пенсионна възраст. Критично важно е в образователната система да преодолеем този недостиг”.
Вълчев добави, че недостигът на учители е налице в много страни. Младите хора са много по-малко склонни
да се включат в профресии, които са по-предсказуеми и еднообразни, каза той и добави, че все повече учителската професия ще разчита и на хора, които няма да работят по 40 години в образователната система. След 10-15 години ще имаме най-голям недостиг, смята министърът. По думите му е много важно да има политически консенсус да се поддържа учителската заплата над средната за страната
Образователната система трябва да бъде по-силна, по-динамична, трябва да е помодерна и в същото време и консервативна, категоричен бе Красимир Вълчев. По думите му учебният материал и методите на преподаване трябва да бъдат такива че в по-голяма степен да направят образованието привлекателно. В същото време доброто училище трябва да ангажира децата, добави той и подчерта, че близо 22 хил. деца са включени допълнително в образователната система. Около 1200 обаче са отпаднали вторично. „Координираните усилия на институциите са без алтернатива. Смея да твърдя, че те в момента дават този резултат”, отбеляза той.
Просветният министър отбеляза, че тази година няма да има промени в организацията на матурите.
Източник: Монитор