Грамотите бяха връчени по повод 35 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето
Днес, 20 ноември, се навършват 35 години от приемането на Конвенцията за правата на детето на ООН, ратифицирана от 196 държави, включително и България. По повод годишнината министър-председателят Димитър Главчев, министърът на образованието Галин Цоков и министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов, връчха почетни отличия на 35 експерти – професионалисти, работещи в гражданския сектор за тяхната активна гражданска дейност в защита правата на децата в Република България и техния доказан принос за развитието на политики, услуги на местно, регионално или национално ниво.
Изключително щастливи сме да обявим, че голяма част от отличените експерти са от организации членове на Национална мрежа за децата от цялата страна. Тяхната всеотдайна работа за по-добри политики за благосъстоянието на децата и семействата у нас и получи заслужено признание.
Връчването на почетните отличия се състоя в Гранитна зала на Министерски съвет. Премиерът връчи отличия на д-р Георги Богданов, изпълнителен директор на НМД, доц. Велина Тодорова, член и заместнки председател на Комитета за правата на детето на ООН в Женева и г-жа Надя Шабани, директор на Български център за нестопанско право.
Ето имената и на останалите отличени, които получиха грамотите си от министъра на труда и социалната политика Ивайло Иванов и министъра на образованието Галин Цоков.
- Юлия Раданова, адвокат, председател на Управителния съвет на сдружение ИМЕУС
- Сабина Събева, изпълнителен директон на фондация “Международнасоциална служба – България” – 2004-2020 г.
- Иванка Шалапатова, доктор по ранно детско развитие, бивш министър на труда и социалната политика
- Александрина Димитрова, изпълнителен директор на фондация “Сийдър”
- Мария Гинева, изпълнителен директор на сдружение “Бъдеще за децата” – Казанлък
- Антоанета Иванова, изпълнителен директор на фондация “Карин Дом” – Варна, един от основателите на сдружение “Спина бифида и хидроцефалия”
- Антоанета Янкабакова, изпълнителен директор на сдружение ИМКА – Габрово
- Екатерина Велева, един от основателите на фондация П.У.Л.С – Перник
- Елена Кабакчиева, председател на фондация “Здраве и социално развитие”
- Галя Бисет, изпълнителен директор на сдружение “Еквилибриум”
- Диана Видева, психолог, член на УС на асоциация “Деметра”, член на Европейска антитрафик платформа на гражданско общество
- Надежда Стойчева, клиничен психолог и психотерапевт, директор и основател на фондация ”Асоциация Анимус”
- Николай Николов, представител на сдружение “Верният настойник” – Бургас
- Димитър Русинов, изпълнителен директор на Фонд ИГА, член на Борда на Европейската организация по пробация (СЕР)
- Христина Георгиева, сдружение” Екатерина Каравелова” – Силистра
- Весела Банова, психоаналитик, създател на aсоциация “Дете и пространство” и други школи
- Проф. Нели Петрова – Димитрова, основателн на Институт по социални дейности и практики (ИСДП)
- Надежда Цекулова, здравен журналист, и част от Обществения съвет на Националната детска болница
- Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация “Родители”
- Илияна Николова, изпълнителен директор на фондация “Работилница за граждански инициативи” (ФРГИ)
- Теодора Крумова, един от основателите на Център “Амалипе” – Велико Търново
- Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българската асоциация по семейно планиране (БАСП)
- Траян Траянов, изпълнителен директор на Фондация “Заедно в час”
- Ева Борисова, основател на Асоциация “Родители” и Национална мрежа за децата
- Невена Маджарова, представител на Клуба на нестопанските организации в Търговище
- Георги Еленков, директор “Политики за децата” в Национална мрежа за децата
- Анче Кривонозова, представител на фондация “Бъдеще” – Ракитово
- Диана Димитрова, основател и председател на фондация “Мисия Криле” – Стара Загора
- Ева Жечева, първият председател на Държавната агенция за закрила на детето
- Мария Брестничка, психолог и доктор по социология, Национална мрежа за децата
- Росица Петрова, изпълнителен директор на фондация “За децата в риск по света”
- Росица Средкова, педставител на УС на “СИР – Кърджали решава”
В приветственото си обръщение премиерът Димитър Главчев каза:
Вярвам, че в държавата има съгласие за детските политики. Трябва съвместно да ги защитаваме – вие, като изявени професионалисти, заедно с държавата, както и с родителите и цялото общество. Трябва да говорим за правата на децата и равния достъп до качествени услуги.
Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата, също поздрави присъстващите:
За 35 години се постигна много в политиките за децата. Но и много пропуснахме. Преживяхме период на застой, период на бурен растеж и период в стъпки назад за децата. Пропуснахме годините между 1989 до 2000. Тогава над 30 000 деца растяха в домове за деца от стар тип. Никой не знаеше какво е това социална работа, въпреки че невидими герои спасяваха най-тежките случаи.
Детските политики направиха първите си големи крачки с приемането на Закона за закрила на детето през 2000 година по инициатива на гражданските организации и граждански активисти. Затворихме голети домове от стар тип и развихме новите услуги. Развихме още: системата за закрила на децтето, социалните услуги. Гражданските организации бяха първите които въведоха приемната грижа, здравните медиатори, образователните медиатори, създадена беше мрежата от ресурсни учители, проправихме път за млади и нови учители в училища и детски градини,накарахме политиците не само да говорят, но и да искат детската болница.
Периодът на растеж нямаше да бъде възможен, ако държавата не работеше с гражданските организации и с тези активисти тук и още много извън тази зала. Но това са промените без които държавата нямаше да успее сама без нас, защото всички ние сме държавата!
От шест години насам отново сме в застой. Нямаме Стратегия за детето, а по закон трябва да я имаме. Политиците се уплашиха от пропагандата срещу правата на децата. Свиха се, предадоха се! Държавните институции също. Пак ние гражданските организации трябваше да защитаваме не просто една Стратегия, а политиката към децата. У нас продължава да действа един остарял закон 1956 г., който е причина деца да бъдат осъждани за простъпки, за които възрастните не биват осъждани. Детската бедност у нас продължава да е най-висока и всяко 3 дете да живее в бедност. Деца отпадат от образователната ни система и не могат да четат и да пишат.
Днес обаче съм горд, че съм в тази зала с 35 граждански активисти и с още стотица хора извън залата, които всеки ден работят децата на България да имат едно щастливо детство. Всички тези хора мечтаем да имаме смели политици, които да работят за демокрацията, развитието на гражданското общество и опазване на правата на човека и правата на детето.
Честит празник, честит Световен ден на детето!
20 ноември е обявен за Световен ден на детето от ООН и ЮНЕСКО на 14 декември 1954 г. На същата дата през 1959 г. Общото събрание на ООН приема Декларацията за правата на детето, а през 1989 г. е приета Конвенцията за правата на детето. До момента 194 държави членки на ООН са ратифицирали Конвенцията, а България е една от първите държави, които ратифицира конвенцията с решение на VII-то велико народно събрание.
По традиция на Световния ден на детето 20 ноември в София се провежда и младежкият форум на Национална мрежа за децата Voice It, в който младежи влизат в директен разговор с политици и експерти от институциите по важни за децата теми и възможните решения. Тази година форумът чества своето 10-то юбилейно издание, а темата, избрана от самите младежи, е “Здрави в училище”. В дискусиите за чистотата в училище, спорта, здравословната храна и климатичните промени младежите ще разговарят с Петър Младенов – заместник министър на младежта и спорта, Апостол Дянков, началник отдел „Координация на климатични политики“ към МОСВ, Ангел Кунчев главен държавен инспектор, народни представители, експерти, представители на местната власт и други експерти.