1,50 лв. на ден за храна ще плащат родителите на 5-годишните деца в задължителните предучилищни групи в детските градини. Това съобщи просветният министър Сергей Игнатов при обсъждане на подготвените законови промени вчера.
Министърът обясни, че предвидената сума за храна е до 2 лв., като държавата ще поеме 50 ст. от нея. Родителите ще плащат само яденето и таксата за забавачката ще отпадне. В момента 60 лв. на месец се плащат за дете в столицата месечно, като в таксата се приспадат и разходите за преподаватели и поддръжка на забавачките. Сега
тези пари трябва да се покрият от държавата
1600 лв. за всяко едно петгодишно дете са заделени в държавния бюджет, обясни Сергей Игнатов.
Общо 7,5 млн. лв. са предвидени за въвеждането на ранната предучилищна, показват разчетите на министерството. Игнатов обясни още, че държавата ще търси начин да използва допълнително пари от еврофондовете за заплати на учителите, които ще бъдат ангажирани в предучилищната подготовка.
От 200 на 2500 лв. да скочи глобата, ако родител не позволява на дете над 5-годишна възраст да се образова, предлага просветното министерство. До 5000 лв. набъбва санкцията за повторно нарушение според готвените промени.
„В момента глобите са толкова малки, че общините нямат интерес да ги събират”, коментира министърът. Ако родителите нямат възможност да платят санкцията, ще полагат общественополезен труд за училището или общината, добави Игнатов.
Промените предвиждаха 1 година гратисен период за общините, за да въведат новите изисквания, като депутатите
ще се опитат да увеличат на 2 години отсрочката
между първо и второ четене на законовите изменения. Целта е дотогава в големите градове да се изгладят проблемите с липсващите места за детските градини. 21 000 деца на 5-годишна възраст не са обхванати от образователната система. Общо 80 на сто от малчугани вече ходят на забавачка, сочат разчетите на МОМН.
Проблеми с местата има в София, Пловдив, Варна и Бургас, като най-голям е недостигът в столицата. За да се реши проблемът в училищата с по-малко деца, свободно крило на сградата ще се използва за школска подготовка „Задължително помещенията ще се оборудват с по-ниска мебел и играчки, а малките деца няма да влизат в контакт с по-големите”, обясни Сергей Игнатов.
Всеки четвърти напуска школото от скука
25 на сто от отпадналите от образователната система ученици отказват да ходят на училище, защото не им е интересно. Това сочат резултатите от изследване на МОМН сред родители на проблемните деца. Близо 9000 са отпадналите ученици до 12 клас през учебната 2008-2009 година, показва последната статистика на просветното министерство.
Най-често родителите посочват бедността като причина да не пращат децата си в клас, обясни Анелия Андреева, директор на Националния институт за обучение на директори. 38 на сто от децата пък прекъсват обучението си преди завършване на средно образование, защото учебният материал им е твърде труден.
Според експертите от просветното министерство финансовите затруднения при задължителната петгодишна забавачка няма да са фактор, защото безплатно ще се осигурява транспорт и пособия. Програмата за по-ранното започване на школска подготовка цели децата с друг майчин език да овладеят добре българския.
„Средно за 40 на сто от децата от детската градина до 12-и клас българският език не е майчин, което затруднява учебния процес. Тези деца ще развият комуникативните си умения в предучилищния сектор”, смята председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева.
Бонуси за директори на роми отличници
Финансови стимули за директорите на училища, където ромите достигат отличен успех, обмисля министерството на образованието. Целта е да се преодолее проблемът с масовото отсъствие от училище на ученици от малцинствата.
Директорите не дават информация кои деца не посещават часовете, защото от това зависи финансирането на училището, обясни министър Сергей Игнатов. Причината за парадокса е, че делегираните бюджети се определят по брой ученици.
Според експертите в образователното министерство пътят за справяне с проблема е да се стимулират директорите да задържат децата от рисковите групи в клас. Размерът на паричните стимули тепърва ще се обсъжда при подготовката на новия закон за училищното образование, обясниха от МОМН.
Източник: Монитор