2200 е броят на българчетата, които чакат да бъдат осиновени, показват данните на националния регистър. В него попадат малко над 1400 семейства, търсещи своето дете, съобщава БНТ. Голяма част от вписаните в регистъра деца са на възраст над 10 години и със специфични потребности и заболявания. Това е една от причините международните осиновявания да са по-успешни, смятат специалистите.
Според експерти от Центъра за обществена подкрепа в Пловдив обаче сегашната нормативна рамка за тайната на осиновяването и на произхода отчасти нарушава правата на децата. Преди 7 години Боряна Борисова от Пловдив среща своята малка дъщеря. Още в най-ранна възраст споделя с момиченцето, че то е осиновено. Според експерти смяната на името и подмяната на история и произход често оказват влияние върху децата.
Темата е особено актуална сега, на прага на обсъждането на новата стратегия за детето 2019-2030 г, коментира агенция КРОСС. Недка Петрова, директор на Комплекса за социални услуги на деца и семейства в Пловдив, е категорична, че е положителна тенденция, че в обществото все повече се говори на тема осиновяване. От началото на година екипите на комплекса за социални услуги в Пловдив са обучили 50 семейства кандидат-осиновители и са подкрепили 17 домакинства, вече осиновили дете. Голяма част от страховете им са дали те самите биха могли да се справят като родители, дали ще се напаснат с детето, дали ще могат да отговорят на техните потребности, какво ще стане, когато детето порасне и започне да задава въпроси, обясни Миглена Михтарска, психолог в Център за обществена подкрепа Пловдив.
Източник: в. Земя
Снимка: pixabay.com