Днес, на Световния ден на тоалетната, над 2 000 деца от цялата страна клекнаха по време на голямото си междучасие като напомняне към политиците, че много от училищните тоалетни имат спешна нужда от ремонт. По последни проучвания 60% от българските ученици споделят, че за нищо на света не биха използвали училищната тоалетна по предназначение, а над 100 училища в страната все още имат външни тоалетни.
Съпричастен с проблема, министърът на образованието, младежта и науката проф. Сергей Игнатов изпрати писмо до над 600 ученици, учители и родители, които клекнаха в столичното 95 СОУ „Проф. Иван Шишманов”. Той се ангажира с възможно най-бързо стартиране на дискусия и търсене на възможни разрешения на проблема с неадекватните условия в училищните тоалетни.
Медицински проучвания на Световната тоалетна организация (World Toilet Organization) сочат, че лошото състояние на училищните тоалетни крие изключително сериозни рискове за здравето на децата. Вредният им навик да се стискат в ученическа възраст може на по-късен етап да до доведе до редица болести на отделителната система. Между тях е и ракът на дебелото черво – болест, за която България държи първото място в ЕС по брой заболели под 35-годишна възраст.
„Състоянието на тоалетните в училищата, макар и често пренебрегвано или омаловажавано като тема, е всъщност изключително сериозен проблем”, каза Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата. „То застрашава не само здравето, но и психологическото и културно развитие на нашите деца. Получаваме сигнали, че твърде често тоалетната в училище е място на насилие, липсва и целенасочена програма за изграждане на адекватната здравна култура на учениците”.
В символично гласуване учениците от 95 СОУ посочиха, че предпочитат да използват тоалетна чиния, а не клекало в училищните си тоалетни. Така изборът на децата съвпадна с избора на здравните специалисти и детските уролози, според които тоалетната чиния е по-здравословна от клекалата.
Специален сайт беше създаден, за да могат учениците да изразяват своето мнение по въпроса за състоянието на тоалетните в училищата. Освен да посочат нуждата от ремонт и обновяване, на www.mnenieotznachenie.com всички деца и младежи до 19 години могат да споделят своите предложения и идеи за това как тоалетните да се превърнат в приятно място, което самите те ще пазят.
„Голямото клякане за по-добри тоалетни” е част от кампанията „Мнение от значение” на Национална мрежа за децата. Тя дава възможност на българските деца и младежи да изразяват своето мнение по различни въпроси и решения на възрастните, които ги засягат. Техните препоръки и предложения екипът на НМД ще представя пред отговорните институции, за да бъдат предприемани конкретни стъпки за промяна и така младите хора да осъзнаят, че техният глас се чува.