Skip links

20 специалисти участваха в кръгла маса за насилието в семействата в гр. Велико Търново

На 31 юли 2013 г., двадесет специалисти се включиха във финалната кръгла маса по проект “Деца и семейства без насилие”, организирана от Център за обществена подкрепа към Сдружение “SOS Детски селища България”.

Форумът се проведе в ЦДГ “Слънчев дом”. Проектът, на стойност 3960 лв., е финансиран от Фондация “Български фонд на жените”, стартирал е на 15 януари 2013 г. и е насочен към превенция на домашното насилие чрез подкрепа на млади родители, деца и педагози в двете партньорски градини “Слънчев дом” и “Райна Княгиня”. Сред изпълнените дейности са обучения на 22 специалисти от двете градини, групови ателиета с 40 деца, групови тренинги за 38 родители и Карнавал на добрите герои, проведен през юни 2013 г.

На форума са представени резултатите от проведената през февруари анкета сред 120 специалисти от десет детски градини в гр. Велико Търново. Видно е, че специалистите имат компетентността да търсят причините за детската агресия в преживяването от детето на семейни проблемни взаимоотношения, както и в резултат на зададен модел на поведение от страна на родителите, който детето реализира в детската група. Учителките имат чувствителност към детската агресия и когато тя е израз на ниска детска самооценка и усещане за несправяне в отношенията с връстниците. Според анкетираните специалисти недобрата семейна среда, в която детето преживява или наблюдава насилие, е категорична причина за определени симптоми или прояви в детското поведение.

Специалистите разпознават предимно физическото насилие и неговите симптоми, готови са да работят, но по отношение на останалите видове насилие те по-често допускат, че това е лична територия на семейството. Освен това всичките 120 анкетирани са на мнение, че големият брой деца в групите – често над 30, е фактор, който затруднява не само учебния процес, но и цялостната организация в градината, поражда напрежение и умора както у децата, така и у специалистите.

Дискусията за пореден път постави във фокуса детето и неговата нужда да расте защитено от насилие. Децата, които имат агресивни прояви или са били свидетели на насилие в семейството си, изискват индивидуален подход и грижа, комплексна целенасочена работа и допълнителен личностен и професионален ресурс от учителките.

Назначаването на постоянен щат на психолог би оказало сериозна подкрепа. Всички застанаха зад идеята, че има и други начини за комуникация с детето освен шамара.

Като тест за размисъл координаторът на проекта Албена Прокопиева “постави” пред всички думите на осемгодишния Боян, участвал заедно с майка си в групов тренинг за родители: “Ами ако един шамар е много силен – значи е насилие, ако е средно силен – горе-долу е насилие, а ако е съвсем лекичък – значи не е насилие”. Кога едно дете познава различните степени на сила на шамара?

Източник: в-к “Янтра днес”

Снимка: happy-at-home.com

Прочетете също и: